“Külföldi tapasztalat nélkül a legtöbb munkáltató szóba sem áll veletek” – Pont Ott Parti Fórum

Rovat

Megosztás

 A külföldi tapasztalat lassan nem pusztán előny a munkaerőpiacon, hanem alapkövetelmény. A nyitott, tájékozott és magabiztos nyelvtudású jelentezők kétségtelen versenyelőnben vannak azokkal a munkakeresőkkel szemben, akik nem próbálták ki magukat idegen környezetben. A Pont Ott Partin rendezett fórumon a felsőoktatási mobilitás kérdéseivel foglalkozó szakemberek beszélgettek lehetőségeitekről.

Milyen külföldi ösztöndíjakat érdemes megpályázni? /   A Tempus Közalapítvány oldalán az összes megpályázható ösztöndíjat megtaláljátok. Idén bővült az erasmus program,  világ bármely országa elérhetővé vált – tempus közalap. Az Erasmus programra tavaly nem volt túljelentkezés, ami azt jelentheti, hogy idén is megkapják az ösztöndíjat a pályázók. Érdemes tisztában lenni azzal, hogy az ösztöndíj minden esetben 400 euró. Ez az összeg jóval kevesebbet ér Angliában, mint mondjuk Lengyelországban. Annak, akinek szűkösek az anyagi keretei, érdemes eszerint is célországot választania. Saját hozzájárulás, 100-300 euró minden esetben szükséges – mondta Bokodi Szabolcs (Tempus Közalapítvány)

Milyen külföldi ösztöndíjakra pályázhatsz?

ERASMUS+/  AzEurópai Unió új programja, mely az oktatást, a képzést, az ifjúsági területet és a sportot támogatja.

CEEPUS /A csereprogram célja, hogy a felsőoktatás területén együttműködő partner intézmények között lehetővé tegye hallgatói és oktatói mobilitások lebonyolítását, speciális kurzusok, nyári egyetemek, valamint hallgatói kirándulások szervezését, támogassa hosszú távú szakmai együttműködések kialakulását a térségben, ezzel elősegítve Közép-Európa stratégiai szerepének erősödését.

EGT ALAP/ Az Ösztöndíj programterület célja, hogy elősegítse a nemzetközi együttműködések és a kölcsönös mobilitási programok megvalósítását annak érdekében, hogy ezzel fokozza Magyarország részvételét a lisszaboni / koppenhágai / bolognai folyamatokban, valamint hozzájáruljon magyar és donor országok intézményei közötti hosszú távú kapcsolatok és szakmai együttműködések kialakításához.

forrás: Tempus Közalapítvány

 

Hogyan szerezhetsz nemzetközi tapasztalatokat itthon? / Tózsa Réka (NKE) hozzátette, hogy ha véletlenül nem jön össze, hogy külföldön tanuljatok tovább, itthon is van lehetőség arra, hogy karban tartsátok, fejlesszétek nyelvtudásotokat, kapcsolatokat építsetek. Miután felvettétek a kötelező tárgyakat az egyetemen, a szabadon választató tárgyak között biztosan lesznek idegen nyelvű kurzusok is. Magyarországon 18 felsőoktatási intézményben működik az Erasmus Student Network hálózata, akik a hozzánk érkező külföldi hallgatókat segítik. Ehhez a közösséghez érdemes csatlakozni, hiszen nyelvgyakorlásra és kapcsolatépítésre is kitűnő lehetőség.

 “Aludhatok, a kanapédon?” A külföldi tanulmányút előnyei / Az Európai Bizottság 2014-es felmérése alapján a munkáltatók harminc százaléka számára elvárás a külföldi tapasztalat – mondta Tózsa Réka (NKE ). A munkáltatók 70 %-a pedig nagy valószínűséggel többet fizet azoknak, akik kipróbálták magukat külföldön is.  A magánéleti haszon sem elhanyagolható. Akinek a világ minden táján vannak ismerősei, az, ha úgy dönt szeretne 3 napot Barcelonában, vagy akár egy hetet Pekingben tölteni, csak ráír Facebookon egy helybeli barátjára, és a szállása meg is van oldva. Ráadásul a mobilitási programokban részt vevő hallgatók 27%-a itt találta meg élete párját.

Dudás Péter (AIESEC) szerint többet kérdezik a munkáltatók a pályázókat külföldi tapasztalataikról, mint tanulmányaikról. A mobilitási programokban való részvétel vezetői, kommunikációs készségeket fejleszt, amelyet a formális oktatás nem biztosít, ellenben a munkáltatók elvárások között szerepel.

Angolul tudni kell. De mi legyen a második nyelvünk? / Pulai Ildikó (Métisz nyelviskola) szerint angolul tudnia kell annak, aki valóban sikeressé akar válni. A munkáltatók számára fontos a magabiztos angoltudás, de vannak kevésbé nyilvánvaló pozitív hozadékai is ennek a készségnek. Sok esetben tanulhatunk távoktatásos rendszerben külföldi egyetemeken, azaz csak vizsgázni kell kiutazni a diákoknak. Az online oktatás nyelve is jellemzően az angol.

Aki több nyelvet is ismer, annak megnőnek az esélyei  a munkaerőpiacon – mondta Pulai Ildikó (Métisz Nyelviskola). Sokan szeretnének Németoszrágban, Ausztriában tanulni, így a német is népszerű második nyelv. A latin nyelveket is többen választják. Sokan akarnak spanolul tanulni, az egyszerűsége miatt, bár az igeragozásnál többen föladják. A leendő munkaadóknak fontos lehet az is, hogy ne csupán egy nyelven beszéljetek felsőfokon- ez alapkövetelmény-, a második nyelvetek egyedi legyen – tette hozzá Bokodi Szabolcs (NKE). Éppen ezért ne csak  Németországban, Franciaországban, Hollandiában, Angliában keressetek ösztöndíjakat. Érdemes jelentkezni “egzotikusabb”, dél-amerikai, vagy akár közép-európai lehetőségekre is. Sok munkakörben van szükség egy kevesek által ismert nyelv és kultúra behatóbb ismeretére.

Gyakornoki programok külföldön / Az Erasmus+ keretei között utazik a legtöbb hallgató külföldre, nem csupán tanulmányi céllal, de mint gyakornokok is – mondta Bokodi Szabolcs (Tempus Közalapítvány) . Legalább 2 hónapot kell külföldön tölteniük a diákoknak egy gyakorlóhelyen. Erre egyelőre 33 európai országban van lehetőség, de a választék feltehetően bővülni fog. Az interneten vannak átfogó adatbázisok, ahol keresgélhetsz a lehetőségek között, de a Tempus Közalapítvány is segít nektek ebben, csakúgy, mint a saját egyetemetek nemzetközi irodája.

Kép forrása:  publish.illinois.edu

 

 

Ha végeztél a cikkel, nézz bele legújabb epizódunkba!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Kövess minket!

75,534RajongóLike
173,768KövetőKövess be
143,000KövetőKövess be
347,000FeliratkozóFeliratkozás

Legfrissebb

Insta