A LEGO is tudja, mi a jó a környezetnek

Rovat

Megosztás

Tudtad-e, hogy gyermekkorunk legkedveltebb játéka valójában nem is csak a “gyermekek” játéka? Rengeteg férfi és nő gyűjti a mai napig azokat a színes kis LEGO építőelemeket, melyeket Nyíregyházán is készítenek 2008 óta.

Az 2014-ben átadott, új LEGO-gyár teljes területe 122000 négyzetméter, így több mint háromszor nagyobb, mint az előző gyár volt.  A földmunkák során 376000 köbméter földet mozgattak meg, 9000 darab cölöpöt állítottak fel, 30000 négyzetméter homlokzatot építettek fel és 120000 négyzetméter ipari padlót fektettek le. Mindezen 2000 építőmunkás dolgozott. A gyár összesen 250 új munkahelyet teremtett, így az építkezés alatt és a gyár elkészültével összesen 1500 dolgozó kapott munkát Nyíregyházán.

Miért környezettudatos a LEGO- gyár?

Kiemelt figyelmet fordítanak Földünk védelmére, amit a „többet visszaadni, mint elvenni” elvük is tanúsít. Fontos számukra a biztonság, a természetvédelem, emellett a gyerekek fejlődésének támogatása is. 

A gyárépület tetején összegyűlik az esővíz, melyet elsősorban öntözéshez használnak fel. Ez 57600 köbméter ivóvíz megtakarítást jelent évente.

Az új LEGO-gyárban intelligens lámpatesteket használnak, amit mozgás és jelenlét érzékelők segítségével kapcsolnak be, így nem lehet égve hagyni a villanyt. Ha kívülről elég fény érkezik, akkor nem kapcsolódik fel a világítás. Ha mégis, akkor kisebb mértékben. Ez  a jelenlegi csúcstechnika.

letöltés

Korunk legmodernebb és legmegbízhatóbb energiaforrásait telepítették Nyíregyházára. A gyárépület anyagainak megválasztásakor környezetbarát megoldásokat használtak. A faanyag kizárólag olyan kitermelő területekről szárazik, ahol újratelepítések vannak. Ezért pl. négy parkolóhelyenként egy fát lesz telepítettek a parkolóba. A teljes terület egyharmadán zöldövezetet alakítanak ki. Kisebb fajta ökocentrumot hoztak létre, egy oázist, ahová a Nyírségben őshonos növényeket telepítettek.

Ez a LEGO legfexibilisebb gyára, amit úgy terveztek, hogy mind a LEGO, mind a DUPLO termékek gyártására alkalmas legyen. Az összes, jelenleg ismert LEGO-technológiát képes befogadni az épület, ez maximális rugalmasságot jelent a gyártásban. Ugyancsak ez a gyár az első a LEGO történetében, ami manuális, a termelési egység önállóan bővíthető, a többi gyáregységtől függetlenül.

1538677_10152305693906093_26509501_n

Mindez azért lehetséges, mert a gyár megálmodói már a kezdetektől bővíthetőre tervezték az épületet a szerkezettől a terület kihasználtságáig. A legtöbb termelési épület a duplájára bővíthető. Rendelkezésre áll akkora terület, hogy akár tükrözni is lehet őket. A megmozgatott anyagmennyiség 70%-a az anyagáramlási útvonal 10%-án közlekedik, tehát optimalizált az anyagmozgatás. Az anyagok legtöbb része a lehető legrövidebb úton mozog, ami szintén csökkenti a működési költségeket.

Nem a vásárolt területhez lett tervezve a gyár, hanem a gyárhoz lett vásárolva a terület. Tehát funkcionálisan, a hatékonyság érdekében először a technológiát tervezték meg, majd köré épült maga a gyár. Így a gyárhoz, és nem a telek adottságaihoz kellett igazítani, hogy milyen tevékenység működjön ott. Ez a megoldás a termelés nagyfokú hatékonyságát eredményezi. A LEGO Csoport egy ütemben végrehajtott, legnagyobb beruházása, amely egyedülállóan környezetbarát.

D_ATI20140325004

Fontos célkitűzés volt, hogy az általános energiafelhasználás 2020-ig 50%-ban megújuló energiából származzék, a későbbiekben pedig 100%-ban csak megújuló energiaforrásból származó energiát használjon fel a cég termékeinek előállítására. A zöld energia felhasználása mellett fontos volt, hogy az épületen belül keletkező hulladékhő minden lehetséges módon hasznosítva legyen. Az energiaigényt az energia épületben levő 3 db gázmotor szolgáltatja, melyek később átállíthatók biogáz üzemelésre is. Beruházói igény volt az újrafelhasznált anyagok használatának támogatása is, a LED minősítési rendszer szempontjait szem előtt tartva. A hőszigetelés jelentős hányada, a vízszigetelés, az acélszerkezetek, lapburkolatok mind-mind újrafelhasznált anyagokból készülnek.

Május 15-17-ig rendezik meg a LEGO Store Show-t a Millenárison, ahol megtudhatod, hogyan lehet még egy legóház is környezettudatos vagy önfenntartó. Ha szeretnél, akár még legóban is fürödhetsz! Ha szereted a LEGO-t semmiképp ne hagyd ki a lehetőséget! Sőt a Középsuli.hu lehetőséget biztosít három szerencsés embernek a rendezvényre való belépésre is. Figyeld a Facebook oldalunkat, és válaszolj a napi kérdésünkre! Ha szerencséd van, Te lehetsz az a személy, aki megnézheti, hogyan épül az ökováros!

Forrás: YouTube

Foto: index.hu, Facebook, hoge.hu, nol.hu

 

 

 

 

Ha végeztél a cikkel, nézz bele legújabb epizódunkba!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Kövess minket!

75,534RajongóLike
173,768KövetőKövess be
143,000KövetőKövess be
347,000FeliratkozóFeliratkozás

Legfrissebb

Insta