Szlovákia és Magyarország fiataljainak egyaránt van mit tanulni a pénzügyi tudatosságról – mondta Schrankó Péter, az OTP Fáy András Alapítvány ügyvivője azon a pozsonyi eseményen, ahol aláírták az alapítvány és a szlovákiai OTP READY Alapítvány közötti együttműködésről szóló megállapodást. Az esemény három vendégét kérdeztük, hogyan látják a szlovákiai, a magyarországi és a romániai fiatalok pénzügyi attitűdjét.
Az OTP READY Alapítvány az OTP Fáy András Alapítvány által kidolgozott pénzügyi tudatosságra nevelő programot valósítja meg szlovák viszonyokhoz adaptálva. Zita Zemková, az OTP READY Alapítvány kuratóriumi elnöke a Középsuli.hu kérdésére válaszolva elmondta, hogy a szlovákiai fiatalok tisztában vannak vele, mi a takarékoskodás. De mivel még nem ők keresik meg a pénzt, hanem a szüleiktől kapják, ezért nincsenek ráutalva, hogy odafigyeljenek a takarékosságra. A kezdeményezés célja is főként az, hogy megtanuljanak bánni a pénzzel. Megtanulják, hogy egy fizetésből hogyan tud egy család egész hónapban élni, kölcsönt fizetni úgy, hogy még spórolni is tudjanak. Leginkább a hitelekre vonatkozó ismereteiket szükséges bővíteni. Nagyon fontos, hogy ha valaki fiatalon belevág és hitelt vesz fel, sokszor nem érzékeli, hogy ezzel mekkora terhet vett a vállára és mekkora felelősség hárul rá ez által. Vannak országok, ahol az eladósodott lakosok száma óriási. A cél az, hogy nálunk ez soha ne következzen be.
Vizi E. Szilveszter, az OTP Fáy András Alapítvány kuratóriumi elnöke a Globoport.hu kérdésére válaszolva elmondta, a fiatalok pénzhez való problémás viszonyának gyökerét abban látja, hogy már az idősebb korosztályoknak is problémát okoz, hogyan kell félre tenni, hogyan kell gazdálkodni, hitelt felvenni.
Schrankó Péter, az OTP Fáy András Alapítvány ügyvivője a Középsuli.hu kérdésére válaszolva kiemelte, az “OK Projekt” Szlovákiában most teret kapó franchise-rendszere már egy ideje sikerrel üzemel Romániában. A romániai és a magyarországi, illetve a szlovákiai fiatalok szemléletbeli különbségét megalapozza az, hogy Szlovákiában már euró a fizetőesztköz. Az egyén gazdálkodásában azonban alig vannak különbségek a térség országai között. Érdekesség, hogy a romániai magyarok és románok mégsem teljesen azonos módon viszonyulnak a pénzhez. Az elmúlt egy év tapasztalatai alapján a román fiataloknak kevésbé fontos a karrierépítés szempontjából az, hogy sok pénzt keressenek, mint romániai magyar kortársaiknak.
Képek: H.A., világszám.hu