El tudnál képzelni egy olyan világot, ahol a zöld energia átveszi a vezető szerepet? – Én igen, és de jól is hangzik! A törekvések már megvannak a kutatók részéről is, méghozzá ezúttal a kék energiát tűzték ki célpontjukként, de hogy miről is szól ez az egész?
Tengerekről van szó, ahol különböző erőműveket szeretnének kiépíteni, nem is akárhogyan. Az elképzelés az, hogy 2015-ig mintegy 100GW kapacitást építenének ki a tengerek hasznosítására.
Az tény, hogy a vizek most is jelentős szerepet töltenek be az energiafelhasználásban, de ezt mindinkább szeretnék továbbfejleszteni.
Felmérések azt mutatják, hogy ezzel 2030-ig az EU energiaigényének, akár a háromnegyedét ki lehetne elégíteni, úgy, hogy mindemellett felhasználják a szél, az óceánok, a hullámok, valamint a sós vizek energiáját is.
Pozitívum:
- A szél és hullámenergia nem termel üvegházhatású gázokat.
- Az EU nem függne feltétlenül az ásványi energiaforrásoktól – legalábbis Maria Damanaki, az EU tengeri ügyekkel foglalkozó biztosa így véli.
- Csak, hogy realizáljuk a helyzetet, összehasonlításképp: a tengeri energiakapacitásokat jelenleg 10 MW-ra becsülik, míg például a paksi erőmű kapacitását 2 MW-ra.
Lehetséges akadályok:
- A technológia túl drága.
- Az ehhez szükségesnek vélt áramszállítási hálózat, valamint kikötői hálózat nincs megfelelően kiépítve.
- Ami még hátrány lehet, az a meglehetősen sok adminisztráció.
Fotók:
zastavki.com
tisztajovo.hu