Az aktív szókincsünk egyik tagja a könnyűzene szó, de vajon tudjuk-e, miről van szó, ha azt mondjuk, hogy könnyűzene. Tudjuk, hogy ByeAlex könnyűzenét állít elő, tudjuk, hogy a Margaret Island zenekar összes dala könnyűzenei mű. De mi az a könnyűzene?
Ahhoz, hogy ezt megértsük, talán nem a magyar nyelv szépségeiből kell kiindulnunk, mert ha abból indulunk ki, akkor talán oda lyukadnánk ki, hogy azt mondjuk, hogy az a zene, aminek kicsi a tömege. Ez pedig egy egészen abszurd meghatározás. Ha az amerikai angolból indulunk ki és a Cambridge szótárának magyarázatából, akkor viszont rögtön megtalálunk valami észszerű dolgot.
“Az a fajta zene, melyhez mindig íródik dalszöveg, erős a ritmusa, s minden fiatal egyén imádja hallgatni, valamint táncolni rá”
– áll a Cambridge szótár fogalommeghatározásában.
https://www.youtube.com/watch?v=-lRUbg-Qo3I
Ki nem találnátok, hogy hogy van angolul a könnyűzene! Ha a ‘weightless music’ az első tipped, s az ‘easy music’ a második, akkor el kell, hogy keserítsünk, mert nem. Angolul a könnyűzene a popular music, röviden pedig a pop music. Magyarán mondva, az a zene, amit mi popzenének hívunk, az angoloknál maga a popzene.
Ha mondjuk egy magyar nyelvű Wikipédiát nézünk meg, akkor ezt találjuk:
“Könnyűzene bármely olyan zenei stílus, amely ‘széles körben népszerű’, és nem tartozik se a komolyzene, se a hagyományos népzenekörébe”
– írja a Wikipédia.
Megkérdeztünk néhány tizen- és huszonéves magyar fiatalt, hogy ők hogyan definiálnák a könnyűzenét.
https://www.youtube.com/watch?v=hizl3zy3BwI
“Amit meghallgatsz és két hónapig a fejedben jár.”
(Zoli, 27)
“Könnyen befogadható zenei anyag, aminek a mai napra már sok ágazata van. Ez az a kategória amit legtöbbnyire hallgatnak.”
(Szilvi, 19)
“Számomra a könnyűzene a lágy, kellemes dalokat foglalja magába, segít ellazulni, kikapcsolni, megnyugodni. Ezek olyan dalok, amik olyan lágy és kellemes ritmussal rendelkeznek, mint például a jazz vagy egy éneklős, dallamos szöveges dal.”
(Bálint, 20)
“A könnyűzene szerintem az, amit a mostani fiatalok nagy része hallgat, és nem tartozik a komolyzenei stílusokhoz.”
(Bianka, 17)
“Olyan zene, ami korosztálytól függetlenül mindenki szeret.”
(Ottó, 18)
“Olyan zene, ami kikapcsol a nehezebb napokon is, olyankor nem kell agyalnom semmin, csak élveznem a dallamot.”
(Évi, 21)
A cikk a Nemzeti Kulturális Alap Cseh Tamás Programjának támogatásával készült.