Egyre többen panaszkodnak a tanulók közül, hogy fáradtak napközben. Már hétfőn azt várják, hogy mikor jön el megint a hétvége vagy a szünidő. Nem csak a napi stressz a suliban, a sok tanulnivaló, a követelmények teljesítése, a vizsgákra való felkészülés okozhatja, hogy fáradtabbnak érezzük magunkat.
Egy kutatásban, ami a Journal of Youth Studies folyóiratban jelent meg brit tudósok több mint 900 iskolás korút kérdeztek meg a 12-15 éves korosztályból. Arra voltak kíváncsiak, hogy a fiatalok éjjelente felkelnek-e, hogy megnézzék a közösségi oldalaikon, vannak-e üzeneteik, milyen időpont az, amikor lefekszenek s felkelnek reggel, vagy mennyire vannak megelégedve önmagukkal, a megjelenésükkel, s mennyire érzik jól magukat a bőrükben. Ebből a kutatásból kiderült, hogy a fiataloknak több mint az egyharmada, hetente egyszer éjjel is felébrednek, s felpillantanak a netre megnézni a közösségi oldalaikat. Persze utána már nehezebben tudnak majd elaludni, s sokkal fáradtabban ébrednek reggel. Érdekes statisztika, hogy inkább a lányok, akik emiatt felébrednek éjjel, a fiúknál ez ritkábban fordul elő.
Azok között, akik éjjelente felébrednek, s ekkor is használják az okostelefonokat vagy más médiaeszközöket, háromszor nagyobb számban írták le, hogy fáradtak az iskolában, míg a rendszeresen időben lefekvők között ez sokkal ritkább. Ez kihat arra is, hogy akik fáradtabbnak mondták magukat, általában boldogtalanabbnak is ítélték meg az állapotukat. Ez sajnos lassan olyan lesz, mint egy kényszerbetegség. Úgy érezhetik a fiatalok, hogy ha nem nézik s nem olvassák folyamatosan az internetes oldalakat, akkor kimaradnak, lemaradnak valamiről, ezért állandó “készültségben” vannak, Ez viszont azt jelenti, hogy éjjel sem tudnak megfelelően aludni és kipihenni magukat. Sokkal nehezebb lesz az iskolában is teljesíteniük, mint azoknak a társaiknak, akik időben elalszanak és kipihenten ébrednek.
A kutatás szerint, tovább kell majd tanulmányozni, hogy a közösségi média, mennyire felelős az iskolákban tapasztalható fáradtságért, vagy esetleg más tényezők is okozhatják-e ezt?
Képek forrása: Pexels