Mondták már, hogy nem lesz nyugdíjad?

Rovat

Megosztás

Öngondoskodás. A szó, ami lehet szimpatikus neked vagy sem, de aminek fontossága nem kérdés. Érdemes már fiatalon is számolni vele. Ha lesz is nyugdíjad negyven-ötven év múlva, akkor sem biztos, hogy csak és kizárólag annyiból akarsz élni, amennyit megállapítanak neked. Már most kezdd el menedzselni a pénzügyeidet!

Az amerikai és nyugat-európai nyugdíjasok azért utazhatnak annyit, mert már húszas-harmincas éveiktől kezdve készültek a jövőjükre, takarékoskodtak, így most van miből élniük. Nem a garasoskodásról van szó, hanem a szemléletről, ami a tudatos tervezéssel kezdődik.

 

De, hogy állunk mi magyarok?

A hazai 18-23 éves korosztály kétharmadának semmilyen megtakarítása nincs. 31%-uknak van valamennyi pénze a bankszámláján, és százból kettő az, aki valamilyen banki megtakarítási formával is rendelkezik. Minden tizenhatodik kortársadnak van lekötött betétje, minden huszadiknak lakástakarékja, minden ötvenediknek takarékszámlája, sőt minden száznegyvenediknek van részvénye, vagy állampapírja. Majd nézz végig az évfolyamodon ilyen szemmel egyszer, hogy mégis kik lehetnek ezek az emberek, mert ők már számolnak a jövőjükkel. Remélhetően Te is közéjük tartozol. Ha nem, akkor sincs gond. Az öngondoskodást sosem késő elkezdeni.

Az OTP Bank folyamatosan méri a hazai lakosság öngondoskodását- az erre vonatkozó indexszám most éppen 36 ponton áll a százas skálán. Nem túl fényes a helyzet, van még hova fejlődni.

Az OTP Öngondoskodási Index – a fenti adatok mellet – a következő érdekes kérdésre is választ ad:„Ha lenne 1 milliód, mit csinálnál vele?” Jó hír, hogy a te korosztályodból a megkérdezettek többsége befektetné, 41%-uk legalább háromféle formába – ez bíztató hír ahhoz képest, hogy az emberek ötöde például semmit sem kezdene vele. Érdekesség még, hogy a 18 és 23 éves korosztály ennek az összegnek a 40 százalékát közepes vagy nagyobb kockázatú termékekbe fektetné. Dicséretes a portfólió szemlélet, és a kockázatmegosztás. Majd emlékezz rá, ha idősebb leszel, mert ma még úgy néz ki a kép, hogy az emberek 80-90%-a semmilyen, vagy csak minimális rizikót vállal a pénzével.

Anyáddal pénzről beszélsz?

Úgy tűnik, van kínosabb pillanat a szexuális felvilágosításnál a családban, amikor a pénzügyekről kell beszélni. Olyan szinten tabu ez a téma, hogy sokan azt sem tudják, mennyit keresnek a szüleik. Arról így aztán végképp fogalma sincs az embernek, hogy mire mennyi megy el egy hónapban, és ami még fontosabb, mennyi marad takarékoskodásra, nyaralásra, autóra. A klasszikus szülői segítségről nem is beszélve, mint például a Te leendő lakásodhoz önerőre, az esküvődre, vagy majd a gyerekeidnek ajándékra. Szüleidnek ezeken felül még a saját nyugdíjukra is kell gondolnia. Érdemes erre is tudatosan készülni, hogy ne neked kelljen őket öregkorukban eltartani. Két dologgal biztosan már most is segíthetsz ezen. Kezdj el félretenni már most (pl. lakástakarékpénztár, takarékszámla), illetve az első fizetésedtől rendszeresen, akár kis összegeket is. Így hamarabb tudsz saját lábra állni, és kevésbé szorulsz szülői segítségre. A másik, hogy amint lesz neked is gyereked, megtanítod mindenre, ami pénzügy:tervezés, rendszeresség, tudatosság. Kezdheted a gazdálkodj okosannal, meg a zsebpénzzel, viheted vásárolni, megtaníthatod netbankolni. Oh, btw ugyanebben a kutatásban volt, hogy a 18-23 évesek alig 29%-a bankol online. Ha ezen a héten egy új dolgot kezdesz el, akkor legyen ez az. És ha elakadnál, merj kérdezni!

Az adatok forrása az OTP Öngondoskodási Index kutatása. Többet is megtudhatsz a www.otpbank.hu/ongondoskodas oldalon!

fotó: flickr.com

 

Ha végeztél a cikkel, nézz bele legújabb epizódunkba!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Kövess minket!

75,534RajongóLike
173,768KövetőKövess be
143,000KövetőKövess be
347,000FeliratkozóFeliratkozás

Legfrissebb

Insta