Rosszul tanulsz? Kelj később!

Rovat

Megosztás

Aki korán kel, hajlamos lesz az elhízásra, depresszióra, és ráadásul még a tanulmányi eredményei is romlanak, állítja egy egészségügyi szerv Amerikában. Az elmélet, miszerint az alváshiány a tinédzserek testi és lelki fejlődését veszélyezteti, már számos/számtalan kísérletben igazolást nyert, de csak most került az amerikai döntéshozók elé. Ha rábólintanak, lehet 9 kor fog kezdődni az első óra odaát.

Az indítvány mellett amúgy egy elég ütős érv szól:

Mindenki jobban tanul, ha ébren van.

 

Ezt két amerikai államban ki is próbálták. Egy órával később kezdődött az első óra, így kipihentebb volt a 9000 iskolás: több járt be, jobb lett az eredményük, kedélyük stb. Még a közúti balesetek száma is drámaian visszaesett a két régióban. És mind azért, mert 8.5 óra alvás helyett 9.5 jutott a szerencsésebbeknek.

Oké, de ha mondjuk a gépezés helyett előbb fekszenek? – Nem azért nem mennek előbb ágyba, mert nem akarnak, hanem mert nem lehet. Egyszerű biosz. A gyerek- és serdülőkori agyban még kevés a melatonin (alváshormon), ezért képtelen korán álomba merülni. Itt nem segít az akarás.

És miért nem fogják bevezetni? – A későbbi iskolakezdés sok ezer család megszokását borítaná fel. A 6-7 kor munkába rohanó szülő lurkója nem kelne korábban, egyszerűen többet várna kispadon az órakezdésre. De még a buszmenetrendek, a fakultációk és az iskola utáni leckeírás is a 8 órás kezdésre van pontban lőve, így ezeket átütemezni nem kis állami-lakossági pénzbe és türelembe kerülne, mi miatt a honatyákat még az évad vége előtt könyörtelenül kiszavaznák a villából.

Forrás.

(Kép:  keanxchange.com)

Ha végeztél a cikkel, nézz bele legújabb epizódunkba!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Kövess minket!

75,534RajongóLike
173,768KövetőKövess be
143,000KövetőKövess be
347,000FeliratkozóFeliratkozás

Legfrissebb

Insta