Vannak olyan sportok, amik régen nem annak indultak, amikké mára váltak, s nem is nagyon emlegették sportként őket, “ciki” volt róluk beszélni. Mára már megváltozott az emberek véleménye, s szép eredményeket is érnek el ezekben a sportokban is a versenyzőik.
Rúdtánc
Ha a rúdtáncot említjük, először mindenki a sztriptízbárokra, klubokra és lenge öltözetű lányokra gondol, akik egy rúd körül pörögnek. Valószínűleg az 1920-as években alakult ki, amikor az utazó cirkuszok show táncosai a cirkuszi sátor tartórúdját használták előadásuk kellékeként. Mára már a rúdtánc az előadóművészet egyik formája lett, a tánc és az akrobatika keveredése. Ez a mozgásforma növeli a testi erőnlétet, hisz saját testsúlyunkat használjuk fel ellenállásként, s közben az egész testet formálja. Előnye még, hogy az önbizalmat is növeli, így az energiáink megsokszorozódnak. Egyre több férfi kezdi művelni ezt a sportot, s ami ezt bizonyítja, hogy a Magyarországon megrendezett világbajnokságon már férfi kategóriában is indulhattak versenyzők. A rúdtánc szövetség célja, hogy ez a sportág is végre olimpiai versenyszámmá válhasson majd.
Hastánc
A hastánc története egész az ókorig nyúlik vissza. A világ egyik legrégibb, és a mai napig szinte változatlan formában fennmaradt tánca. A hastáncos lányok feladata volt, hogy termékenységi táncot mutassanak be az istennő tiszteletére, így ez a tánc sok hastájéki mozdulatot tartalmazott. Ezek a lányok megbecsült tagjai voltak a társadalomnak, ezért külön kiváltságokat is élveztek. A tánc folyamatosan változott és fejlődött a századok folyamán, de az alapok megmaradtak. Nem korhoz és alkathoz kötött, minden nőnek jól áll. Kitűnő alkalmat kínál testrészeink edzésére, kikapcsol, ellazít. Napjainkban Amerikában és főleg Európában fejlődik tovább, mint professzionális szólótánc. A táncosok igyekeznek megmutatni, hogy ez a táncforma is, mint más táncok, művészetté válhat. Ma már versenyeket is rendeznek belőle.
Lábujj szkander
Talán még nem sokan hallottatok erről az érdekes és különleges sportról. Mitől is “ciki” ? Az ember nem nagyon szokott a lábujjaival sportot űzni és így mutogatni. Angliában találták ki, s először bajnokságot is egy angliai kocsmában rendeztek belőle, ahol egy kanadai férfi nyert. A lábujj szkander szabályai szinte teljesen megegyeznek a hagyományos kéz -szkander szabályaival. Viszont itt külön kis teret alakítottak ki a játékhoz, mivel nehéz lenne “levinni” a lábujjal az ellenfelet az asztalra. Érdekes tény, hogy 1970-től már világbajnokságként kerül megrendezésre.
Képek forrása: Pexels, static.artpole.hu, kadarka.net, bekesmmk.hu