A tanárok és diákjaik között kialakuló romantikus kapcsolatok meglehetősen kényes témának számítanak, amire sokan – főleg a felnőttek közül – legszívesebben nem is gondolnának, hátha így elkerülhetik, hogy foglalkozzanak a dologgal. Persze, nem véletlen a tartózkodás a témától, ugyanakkor nagyon is létező jelenségről van szó, amely túl sok embert érint ahhoz, hogy ne beszéljünk róla.
Szinte minden középiskolában szárnyra kapnak időről időre olyan híresztelések, hogy egyik vagy másik diák szerelmi kapcsolatba bonyolódott valamelyik tanárával. Ezeknek persze sokszor meglehetősen kicsi a valóságtartalma, és később kiderül róluk, hogy inkább csak rosszindulatú pletykákról van szó, azért vannak olyan esetek is, amikor tényleg igaznak bizonyulnak.
Korábban olvashattatok arról, hogy miről ismerhetitek fel, ha komolyabbak az érzéseitek a tanárotok felé, mint az általában lenni szokott. Most nézzük, milyen kilátásai lehetnek egy ilyen kapcsolatnak!
Először is, érdemes tisztában lenni a jogi következményekkel, azaz hogy milyen a törvényi szabályozás ezen a téren. Létezik egy úgynevezett beleegyezési korhatár, ami Magyarországon 14 év. Ez azt jelenti, hogy amennyiben elmúltál 14 éves, jogilag szabadon dönthetsz arról, hogy kivel folytatsz szexuális kapcsolatot. Megfordítva a dolgot, a tanárod elvileg nem büntethető azért, ha viszonya van veled, amennyiben te már elmúltál 14. Ez a probléma, ha kiderül, az iskolád hatáskörébe tartozik, neki kell megvizsgálnia, hogy fegyelmi vétség történt-e, és döntenie a tanár sorsáról.
Ugyanakkor, bár talán a jogszabályok lehetővé teszik, vannak más olyan szempontok, amiket figyelembe kell venni. Annyiból kölcsönös kapcsolatról beszélhetünk ilyenkor, hogy te is beleegyeztél a viszonyba, ugyanakkor teljes kölcsönösség sajnos ilyen esetben soha sem tud megvalósulni. Ugyanis egy erőteljes alá-fölérendeltség van jelen minden tanár-diák kapcsolatban: akárhogy is, de az iskolában a tanár a feljebbvalód, nemcsak ő oktat bizonyos dolgokra, de ő osztályoz, értékel, sőt, a jutalmazás-büntetés is az ő kezében van. Nyilvánvaló, hogyha egy veled egykorúval vagy együtt, akkor nincsenek ilyen hatalmi különbségek közöttetek.
Ezt sokszor nem könnyű felismerni és elfogadni, ugyanis leggyakrabban fiatal, pályakezdő tanárok és náluk nem is olyan nagyon sokkal fiatalabb tanulók között bontakozik ki a kapcsolat. Elsőre tehát úgy tűnhet, a ti kapcsolatotokra nem vonatkozik az alá-fölérendeltség, hiszen sokszor előfordul, hogy egyes barátotoknak, vagy barátnőtöknek még idősebb párja van, mint a tanárotok. Persze a korkülönbség is problémát jelenthet, de még akkor is, ha ez elenyésző, nem tudtok kibújni azok alól a szerepek alól, amik az iskolában kiosztódtak. Azaz, életkortól függetlenül, ő a te tanárod, te pedig az ő diákja maradsz.
Tovább nehezíti a helyzetet, hogy szinte folyamatosan pengeélen táncoltok: nagyon óvatosnak kell lenni, hogy ne derüljön ki a dolog, mert ennek komoly következményei lehetnek mindkettőtök számára. A folyamatos titkolózás először még izgalmasnak tűnhet, de később egyre terhesebbé válik, ugyanakkor ritkán elkerülhető, hiszen kevesen vennék jó nevén, ha felfedeznék a kapcsolatotokat. Az igazgató és a többi tanár nyilvánvalóan felháborodna, és vizsgálatot indítana ez ügyben, de valószínű, hogy a tanárod családja sem nézné jó szemmel a dolgot. Nem is beszélve a szüleidről! Az persze sok tényező függvénye, hogy pl. a baráti köröd, vagy az osztálytársaid hogy reagálnak, ha tudomást szereznek a dologról, támogatnak-e, de még az is lehet, hogy ők is elítélnek ebben a helyzetben.
Igen ám, de akkor mi lehet a megoldás? Az érzelmeknek nem lehet parancsolni, és hiába szajkózza a környezet, hogy le kell zárni a dolgot, véget kell vetni neki, mert erkölcstelen és etikátlan az ilyen kapcsolat, ha szerelmes az ember, nem tud ilyen tiszta fejjel gondolkodni. Mindent összevetve, a legjobb döntésnek az tűnik, hogy ha megpróbáljátok megvárni, míg az akadályok elgördülnek az utatokból, azaz, amíg elvégzed a sulit. Ez a főbb nehézségekre megoldást jelent: ha már leérettségiztél, ő nem lesz a tanárod többé, tehát megszűnik az alá-fölérendeltség, egyenrangúként léphettek a helyzetbe. Emellett, nem kell titkolnotok a kapcsolatotokat többé, hiszen nem kell attól félni, hogy milyen következményekkel járhat a tanár számára, ha a munkahelyén kiderül, hogy viszonya volt egy fiatalkorúval.
Azért akadnak olyan sztorik is, amiknek happy end a vége. Ez nem jelenti azt, hogy nekik nem kellett nehézségekkel megküzdeniük, csak annyit, hogy megérte kitartani és betartani a játékszabályokat. 😉
Évi (20) „Már tizenkettedikesek voltunk, amikor kaptunk egy új tesitanárt. Előtte évben végzett a főiskolán, mi voltunk az első osztály, ahol tanított. Én 18 voltam, ő pedig 25, de még annyinak sem nézett ki, a végzős srácok közül szinte ki sem tűnt, mintha ő is közéjük tartozna. Egyszerűen lehetetlen volt rá úgy nézni, mint egy tanárra, és ő nem is akart úgy viselkedni, nem játszotta meg magát, egyenrangúként kezelt bennünket. Közvetlen volt és szimpatikus, nagyon jól el lehetett vele beszélgetni bármiről, abszolút nyitottan és érdeklődően állt hozzánk. Nagyon tetszett és furcsa is volt, mert egyáltalán nem úgy tekintettem arra, hogy most ez rossz, amit érzek, meg nem helyes, mert ő a tanárom. Volt nem is egy osztálytársam, akinek Tominál jóval idősebb pasija volt. Sokat beszélgettünk órák előtt és után is, de nem történt közöttünk semmi, viszont azt már akkor is éreztem, hogy ő sem csak úgy néz rám, mint egy diákjára. Ismerősnek jelöltem facebook-on és ott is rengeteget dumáltunk. Bevallottam neki az érzéseimet, és ő sem tagadta le, hogy ugyanígy érez irántam, de azt is elmondta, hogy semmi sem lehet közöttünk addig, amíg le nem érettségizek, mert ő a tanárom, és etikátlan lenne, ha kikezdene velem. Én ezt először nem akartam elfogadni, nem akartam várni, de aztán belenyugodtam, mert nem szerettem volna, hogy őt kirúgják emiatt. Ahogy elballagtam, összejöttünk és felvállaltuk a dolgot, és én nem bántam meg, mert nem kellett titkolózni, nem kellett szégyellnünk a szerelemünket.”
(képek: http://www.thechurchillobserver.com/ , www.ou.org)