Az elmúlt hat évben egyre kevesebbet lógtatok a suliból. A 2009/2010-es tanévben az iskolások negyedének volt igazolatlan órája, míg a 2014/2015-ös tanévben már csak 18%-uk hiányzott igazolás nélkül a suliból. A csökkenő tendencia összefügghet azon intézkedésekkel, miszerint az 50 órát meghaladó igazolatlan hiányzás esetén a család nem kap családi pótlékot – írja az Index.hu.
Noha országos szinten csökkent a lógások száma, iskolatípusonként változik az, mennyire jellemző ez a viseledésforma. Azok, akik szakiskolába járnak, sokkal nagyobb eséllyel lógnak a suliból, mint a gimnazisták. 2015-ben a szakiskolások 5,6 százalékhiányzott igazolatlanul a suliból, míg a gimiseknek csupán 0,1% döntött úgy, nem fog elmaradni a reggeli matekóra amiatt, ha ő nem ér be időben.
Magyaországon a tanköteles korú diákoknak kötelező iskolába járniuk, ha mégis lógnak az iskola, a jegyző és a gyermekjóléti szolgálat lépéseket tesz az ügyben. Tíz igazolatlan óra után az előbb említett szervek közbeavatkoznak, majd harminc igazolatlan után ismét. Ha meghaladja az ötven órát az igazolatlan hiányzás, elveszik a családi pótlékot. A 2009/2010-es tanévben a diákok 2,2%-a érte el az ötven órás határt, míg 2014/2015-ben 1,1%-uk. Az igazolatlan hiányzások száma Északkelet-Magyarországon a legmagasabb.
Mi lehet az oka az igazolatlan hiányzásnak? A hátrányos helyzetből fakadó tanult minták, a jövőkép és a biztonság, az önbizalom hiánya, tanulási problémák, és az ezekel való megküzdés képességének hiány nagyban növeli annak az esélyét, hogy valaki ne az iskolában töltse az idejét.