Akárcsak itthon, Bulgáriában is festenek piros tojást, és különleges lakomát rendeznek húsvétkor. A legnagyobb különbség az, hogy az ortodox keresztények idén április 10-e és 13-a között ünneplik Krisztus feltámadását. Ennek tiszteletére gyűlt össze a Budapesten élő bolgár közösség a Gödör klubban, április 10-én. Az est főszervezője Kirov Péter, az Erzsébetvárosi Bolgár Nemzetiségi Önkormányzat elnöke volt.
A jelenlévők megóstolhattak a bolgár ételkülönlegességeket, meghallgathatták Huncut Petar meséjét is Lukács Dani előadásában, aki az Erzsébetvárosi Kéttannyelvű Általános Iskola, Szakiskola és Szakközépiskola végzős tanulója. Megismerhettek hagyományos bolgár táncokat is a Mézes pálinka délszláv néptáncegyüttes előadásában. A este további különlegessége a Suba Attila and the Soul Fool Band óriási sikert arató fellépése volt. A fiatal, képzett zenészekből álló banda a hetvenes évek blues, soul, rock, jazz világát idézi meg. A koncert sztárfellépői voltak a magyar zenei élet olyan nagy öregjei is, mint Tátrai Tibor, Benkó Sándor és Szalóky Tibor.
Kirov Péter, aki édesapja révén kötődik a bolgár kultúrához elmondta, hogy az erzsébetvárosi nemzetiségi önkormányzatot sok szál fűzi az anyaországhoz. Szveti Vlasz a kerület testvérvárosa, ahova minden évben kulturális műsort visz a szervezet. Többek között az önkormányzat által támogatott Suba Attila and the Soul Fool Band is szerepelt már a fellépők között. „A bolgárok nagyon örülnek nekünk, várnak minket minden évben. Sokszor már áprilisban érdeklődnek, hogy mikor megyünk, és kit viszünk.” – mondta Kirov Péter. Az Erzsébetvárosi Kéttannyelvű Általános Iskola, Szakiskola és Szakközépiskola színésznövendékei is rendszeres fellépők, tette hozz Kirov. A fiatalok elsősorban zenés műsorral készülnek. Az önkormányzat elnöke kitért arra is, hogy a magyarok is szeretik a délszláv kultúrát. „Legalább annyi ember jár táncházba, mint diszkóba.” – tette hozzá Kirov Péter.
Miben különbözik a bolgár húsvét az itthon megszokottól? Olga Popova asszony, a budapesti Bolgár Kulturális Intézet igazgatója elmesélte az egybegyűlteknek, hogyan ünnepelnek Bulgáriában.
1: Nagycsütörtökön minden házban tojást festenek. Az első tojásnak pirosnak kell lennie. Ezzel a ház legidősebb asszonya kersztet rajzol a gyerekek homlokára. A tojást ezután a házban lévő ikon elő helyezik el.
2: A hagyomány része a kenyérsütés. A kenyér kör alakú, fonatokkal van díszítve és páratlan számú tojást helyeznek el rajta.
3: Az ünnepi fogások általában bárányhúsos ételekből állnak, sok friss zöldséggel készült salátát is kínálnak, ezen kívül kalácsot is sütnek.
A kalács Bulgáriában a 19. században jelent meg. Nem más volt, aki ezt a kulináris csodát meghonosította az országban, mint Kossuth Lajos és a vele Sumenben tartózkodó magyar emigránsok.
4: Húsvét idején a templomban és az utcán is ezzel a fordulattal köszöntik egymást az emberek: „Krisztus feltámadt”. A válasz pedig a következő: „Igazán feltámadt”.
5: Az ünnepi szertatást követően a hívek megajándékozzák egymást díszes tojásokkal. A tojások erejét összemérik oly módon, hogy egymáshoz ütik őket. A következő évben az lesz a legszerencsésebb, akinek a tojása győztesként került ki a viadalból.