A Grimm testvérek meséit nem csupán Walt Disney jelenítette meg vizuálisan. Mivel ezek a történetek az európai kultúrkörben felnőttek közös kincse, számtalan író és illusztrátor értelmezte újra a történeteket. Most megmutatjuk nektek a legszokatlanabbakat.
1 / Sybille Schenker – Schenker lézerrel kivágott papírból alakított ki illusztrációkat a Piroska és a farkas című Grimm-klasszikushoz. Ahogyan az olvasó lapozza a könyvet, a csipkeszerű rétegek változó képeket alakítanak ki.
2 / Andrea Dezső – Jack Zipes, a Grimm testvérek munkásságának kutatója szorgalmazta a mesegyűjtemény eredeti, 1812-es szövegváltozatának kiadását. Az ebben olvasható mesék gyökeresen különböznek az 1857-es hetedik kiadásban közölt történetektől, amelyeket mindannyian ismerünk. A 2014-ben megjelent különleges kötetet Andrea Dezső papírkivágással készült fekete-fehér illusztrációi díszítik.
3 / Shaun Tan – Philip Pulmann kérte fel a művészt, készítsen borítót és illusztrációkat a 2012-ben kiadott könyvéhez, melyben Grimm-mesék átiratát adta közre. Tan a Grimm-mesék alapproblémáit letisztult, de gondolatilag izgalmas térbeli kompozíciókal fejezte ki. Agyagot, zsírkövet és papírmasét is használt.
4 / Lorenzo Mattotti – Neil Gaiman úgy döntött, újra megfogalmazza a Jancsi és Juliska című klasszikust. Gaiman sötét, nyugtalanító értelemzését Mattotti illusztrációi egészítik ki.
5 / David Hockney – Maria Popova rámutatott, hogy Hockney illusztrációi azért is különlegesek, mert a hagyományos illusztrációk esetében a szép és a csúf kontrasztja egyben a jó és a rossz ellentétét is jelzi. Hockney királylányai nem sokkal szebbek, mint a gonosz boszorkány. Az egydimenziós Grimm-karakterek Hockney rajzain összetettebb személyiséget kapnak.
6 / Lotte Reininger – A huszadik század első felében alkotó német rendezőnő gyönyörű fekete sziluettekkel értelmezett át több Grimm-klasszikust is. Filmjeiben a karakterek jellegzetesek, szellemesen túlhangsúlyozottak.
https://www.youtube.com/watch?v=Kku75vGDD_0
Forrás: brainpickings.com