Megismerkedni más országok kultúrájával, élményeket és tapasztalatokat gyűjteni, valamint nem utolsó sorban segítséget nyújtani másoknak – ez jellemez egy igaz önkéntesprogramot. Te is szívesen belevágnál egy ilyen nagy utazásba, de fogalmad sincs mi a teendő? A Középsuli ennek is utána járt.
Fülep Ágnes, az NCSSZI Erasmus+ Ifjúsági Programiroda munkatársa mesélt nekem az EVS önkéntes program lehetőségeiről, a regisztrálással és a kijutással kapcsolatos tudnivalókról, valamint az önkéntesek tapasztalatairól.
Hogyan lehet nálatok részt venni az önkéntes programban?
Az Európai Önkéntes Szolgálat (vagyis EVS) az Erasmus+ program keretében fiataloknak nyújt lehetőséget, hogy külföldön végezzenek önkéntes munkát. Egy társadalmilag hasznos szervezetnél lehet 2-12 hónapig önkénteskedni.
Igazából közvetlenül nem is rajtunk keresztül lehet részt venni az önkéntes programban, hanem küldő szervezeteken, vagyis általában civil szervezeteken keresztül. A konkrét projektekre nem a fiatalok pályáznak, hanem a szervezetek, vagyis őket kell a fiataloknak megtalálniuk. Mi a szervezetek pályázatait kezeljük, és a programot koordináljuk Magyarországon.
Vannak-e feltételek ahhoz, hogy valaki önkéntessé váljon?
Az EVS-ben való részvételhez nincs szükség papírokra vagy előképzettségre, így nem feltétel pl. diploma vagy nyelvvizsga bizonyítvány. Az egyetlen feltétel a korhatár betartása (17-30 év). Nyilván nem árt némi nyitottság, kíváncsiság és rugalmasság!
Milyen papírokat kell ehhez elintézni?
Nem is a papírok intézése a lényeg, hanem azok a lépések, ahogyan a fiatal az ötlettől kezdve végül kijut külföldre, és elkezd egy EVS projektben önkénteskedni. Első lépésben fel kell vennie a kapcsolatot a küldő és a fogadó szervezetekkel. Érdemes előbb egy küldő, vagyis magyar szervezetet megkeresni. Ehhez nagy segítséget nyújt az EVS adatbázis, amely tartalmazza az EVS küldő és fogadó szervezetek listáját, részletes leírással és elérhetőséggel. Országokra és témákra is lehet szűrni, így a leendő önkéntesek könnyen meg tudják találni a számukra szimpatikus szervezeteket és fel is tudják velük venni a kapcsolatot. Következő lépésben pedig fogadó helyet és egyben projektet kell keresniük a fiataloknak, a legtöbb esetben ebben a küldő szervezet is segítséget nyújt.
Milyen korosztályú gyerekek jelentkezhetnek nálatok önkéntes programra?
Az Európai Önkéntes Szolgálatban 17 éves kortól lehet jelentkezni, és 30 éves korig egyszer lehet részt venni benne. Itthon általában 20-25 éves korban vágnak bele a fiatalok.
A program állja a költségeket?
Igen, a program állja az egyszeri oda-vissza utazás, a biztosítás, a szállás, az étkezés, a helyi közlekedés költségeit és a nyelvi felkészítést, tehát tulajdonképpen mindent. Ezen kívül az önkéntesek zsebpénzt is kapnak, amely országonként eltérő, de általában 50 és 90 euró közötti összeg.
Mennyi ideig tart egy ilyen önkéntes program?
Minimum 2 hónapig, legfeljebb egy évig tarthat.
Mely országok a legnépszerűbbek, ha önkénteskedésről van szó, illetve mi alapján döntik el, hogy hová utazhat ki egy erre vállalkozó szellemű személy?
Hosszú a lista, mely országokban vállalhatnak a fiatalok a program segítségével önkéntes munkát: nemcsak Európában, hanem azon kívül is van erre lehetőség. Azonban Európán belül több lehetőséget biztosít a program. A legnépszerűbb célországok a magyar fiatalok körében tavaly Németország, Spanyolország és Törökország volt.
A fiatal dönti el, hogy melyik országban szeretne önkénteskedni és, hogy milyen projektben szeretne részt venni, nyilván a valóság befolyásolja ezt: függ az adatbázistól, vagyis a létező projektektől és a szabad helyektől.
Főképp milyen területeken vehetnek rész önkéntes feladatokban?
Rengeteg terület közül lehet választani, például környezetvédelem, ifjúsági-és gyerekprogramok, fogyatékkal élők vagy fiatalok támogatása, kultúra, sport.
Többségben mi a tapasztalat, miért jelentkeznek önkéntesnek?
Az EVS-re való jelentkezéseknél a motiváció változó. Általában olyan fiatalok használják ki az EVS nyújtotta lehetőségeket, akik önkéntes munkát szeretnének végezni és ezáltal másokon segíteni, valamint egy hasznos ügyért tenni. Emellett motiváló tényezők lehetnek az EVS nyújtotta pozitívumok is. Az önkéntesek egy új kultúrát és új embereket ismerhetnek meg. Rengeteg tapasztalatra tehetnek szert, mivel egy másik országban kell megtalálniuk a helyüket és beilleszkedniük. Az EVS nyelvtanulást is biztosít, amivel az adott ország nyelvét is el lehet sajátítani.
Természetesen az is előfordulhat, hogy valaki még nem találja a helyét, nem tudja, hogy mihez kezdjen a középiskola vagy az egyetem elvégzése után, és ezért jelentkezik EVS-re. Az előbb említett pozitívumok mellett gyakorlatilag kinyílik a világ az önkéntesek számára és olyan élményeket szereznek, amelyek megváltoztathatják az életüket. Az EVS segít abban is, hogy megtalálják a helyüket és olyan képességeket is szereznek, amelyek segítik a munkaerőpiacon való elhelyezkedésüket is.
Általában milyen élményekkel érkeznek haza?
Előfordulhatnak negatív élmények, amelynek a legfőbb oka, hogy az EVS nem felel meg az adott fiatal elvárásainak. Szerencsére a többség pozitív élményekkel tér haza.
Az Erasmus+ Ifjúsági Programiroda kiadott már több kiadványt, amelyben volt EVS-önkéntesek mesélik el az EVS alatt átélt élményeiket, és hogy hogyan, miben változtatta meg az EVS az életüket. Ezek a kiadványok online is elérhetőek. A fiatalokra a legnagyobb hatással általában az utazás és egy idegen kultúra megismerése van. Rengeteg élménnyel térnek haza. Illetve nagyon hasznosnak tartják a munkatapasztalat gyűjtését és az önállóvá válást.
Esetleg van olyan, akinek annyira megtetszik a kinti világ, hogy tervezi a kiköltözést a jövőben, vagy már ki is költözött?
Előfordulhat, hogy az önkéntesnek megtetszik az ország és a kultúra. Ekkor kint tudnak maradni, de a program ekkor már nem finanszírozza a kint tartózkodásukat. Erre nekünk a Programirodán egyébként már nincs rálátásunk, ez egyéni döntés, amelybe mi nem látunk bele, ezért adataink sincsenek róla.
Ha, valaki részt vesz egy ilyen programban, annak előnyére válhat ez az egyetemi jelentkezés, vagy akár a munkában való elhelyezkedés szempontjából?
Az EVS egyértelműen előnyt jelent nemcsak általában az életben, hanem a munkaerőpiacon való elhelyezkedéskor is.
Az EVS során a fiatalok ugyanis olyan képességeiket és készségeiket tudják fejleszteni, amelyek pluszt jelentenek. Egy másik országban kell egy másik nyelven kommunikálniuk, beilleszkedniük. Így a nyelvtudásuk is fejlődik. Sokkal nyitottabbak, önállóbbak és elfogadóbbak lesznek. Ezenkívül munkahelyi tapasztalatra is szert tesznek, mivel egy csapat részeként közös munkával kell feladatokat megoldaniuk, célokat elérniük.
Fotók: i.huffpost.com, eplusifjusag.hu, flickr.com/photos/messzelato