A függőségekről olyan dolgok jutnak eszünkbe, mint drogok, alkohol, gyógyszerek…csupa olyan szer, ami megmérgezi a testünket, a kapcsolatainkat, a lelkünket. Az okostelefonra nem is gondolnál, pedig már az okostelefon függőség is létező szenvedélybetegség. Nomophobiának hívják. Lehet, hogy Te is érintett vagy?
A szenvedély betegség teljes neve: no more mobile phone, röviden nomophobia. 2008-ban minden második embert érintett ez a betegség, ma már valószínűleg súlyosabb a helyzet. Ha őszintén elgondolkodsz azon, hogy milyen szerepet tölt be a mobilod az életedben, valószínűleg arra a következtetésre jutsz, hogy szorosabb kapcsolatban vagy vele, mint a legtöbb rokonoddal vagy barátoddal.
Ha így is van, sokan csak legyintenek, hiszen ezzel nem roncsolod a májad, nem pusztítod az agysejtjeidet, de ha belegondolsz egy valamit mégis sikeresen rombolsz vele, mégpedig az emberi kapcsolataidat. Ez a jelenség olyannyira létező probléma, hogy Amerikában és Ázsiában már detoxikáló programok is léteznek, ahol teljes eszköz és internet megvonással próbálják kigyógyítani a betegeket.
A telefonod az első, ami után nyúlsz ébredés után, ha unatkozol hozzá fordulsz segítségért, jobban tartasz attól, hogy elveszíted, mintha a pénztárcádat hagynád el, sokszor még a barátaiddal egy társaságban ülve is a kis kijelzőt bámulod. Nem ritka az sem, hogy valaki előzékenyen a párnája mellett szorít helyet a kis kütyünek. Ismerős? Akkor kezdhetsz aggódni. Olvasd végig az alábbi kijelentéseket és, ha a nagy részére igennel tudsz válaszolni,akkor bizony a kelleténél szorosabb viszonyt ápolsz az okostelefonoddal:
1. Kényelmetlenül érzem magam, ha nem juthatok állandóan információhoz a telefonomon keresztül.
2. Bosszantó, ha nem használhatom a telefonomat akkor, amikor akarom.
3. Rémülettel tölt el, ha a telefonom lemerülés közeli állapotba kerül, és nincs lehetőségem tölteni.
4. Felgyorsul a szívverésem arra a gondolatra, hogy a telefonomat ellophatják vagy elveszíthetem.
5. Ha egy ideje már nem néztem rá a telefonomra, kényszert érzek, hogy megtegyem.
6. Ha nem használhatom akkor, amikor akarom a telefonomat, úgy érzem valamiről lemaradok, az ismerőseim nem tudnak elérni stb.
Olvass még!
Képek: talahasseescene, ibtimes