Az első és legfontosabb: tanulj, mint az állat. Akkor talán nem fogsz azért izgulni, hogy egyest kapsz. Persze ez sokszor nem elég, hiszen az ember néha még akkor is izgul, ha mindent tud, sőt emiatt aztán mindent elfelejt. Főleg, ha pikkel rá a tanár.
Arra gondoltunk, adunk néhány egyszerű jó tanácsot a felelés előtti és közbeni stressz leküzdésére, ami egyébként még a gyakorlott előadókat is elönti egy-egy szereplés előtt. Színészek, előadók, tanárok naponta számolnak be arról, hogy izgulnak minden egyes nyilvános szereplés előtt, aztán általában közben ez elmúlik, legalábbis a tapasztaltok alapján. Ha nem, akkor lehetnek jók a következő praktikák.
1. Tanulj, mint az állat. Jó, csak viccelek, ezt már írtam….
Szóval
1. Vegyél mély levegőt.
Ehhez nem kell messzire menni, valószínűleg a közelben hozzájutsz egy kis levegőhöz. Szívd jó mélyre és fújd ki a feszültséget. Közben pedig fogadd el, hogy nagy valószínűséggel izgulsz, de ez természetes. Mindenki izgul. Na jó, nem mindenki, de ez nem segít. A lényeg, hogyha tudatosítod a légzésed, akkor a tested megnyugszik. Az izgatottság egyben az előnyöddé is válhat. Az izgulás ugyanis adrenalint termel, ami fokozza a teljesítőképességet. Pszichológiai vizsgálatok bizonyítják, hogy az izgatottság bénító hatású, de inspiráló is lehet.
2. Fordítsd előnyödre a félelmet.
Pontosabban válts szemléletet. Mitől is félsz tulajdonképpen? Hogy béna leszel? Miért is lennél az? Hát, mert izgulsz. Minden, ami ciki dologhoz vezethet, pont az izgulás és nem pedig az, hogy esetleg nem, vagy rosszul tudsz valamit. Gondold végig, hogy nincs okod félni. Csak önmagadnak kell megfelelned. Ha máshogy nem megy, vedd poénra és felelj úgy, mint egy színész, aki most eljátssza, hogy felel, és minden szöveget pontosan betanult. Játszd el a strébert, aki most megmondja a tutit és leesik a tanár álla.
3. Utóbbi persze csak abban segít, hogy próbáld legyőzni a félelmedet, vagy nem figyelni rá.
De közben fontos, hogy ne tégy úgy, mintha nem lenne. Egy darabig talán el tudod játszani, hogy nem izgulsz, de végül úgyis hibázol és onnantól csak rosszabb lesz. A dolog lényege tehát az elfogadás. Fogadd el, hogy izgulsz és mond ki. Amit az ember kimond, azt könnyebben feldolgozza. Nincs értelme magadnak hazudnod.
4. Amitől felelés közben leginkább félünk az a többiek megjegyzése.
A közönség soraiból mindig kaphatunk bénító, rosszindulatú, vagy nevetséges megjegyzéseket. Ne feledd, hogy nem lehet mindenkinek a kedvében járni, nem lehet mindenkinek megfelelni. Mindig lesz valaki, akinek nem tetszik, amit csinálsz. Figyelmed irányítsd a kedves arcokra. Azok, akik segíteni akarnak, jó energiával töltenek fel. Ne fordíts közben figyelmet azokra, akik ki akarnak cikizni. Persze ne hagyd, hogy a nézők elvegyék a figyelmet, ne törődj velük. Egy-egy rövid pillantás a kedves arcokra viszont bátorító lehet.
5. Végül pedig légy pozitív.
Ha az egész dologra negatívan tekintesz, akkor nem fogod tudni legyőzni az izgulást. Ahogy megtanultál az egésztől félni, úgy megtanulhatsz jól felelni is. Gondolj csak bele milyen következménye lesz a felelésednek mondjuk több év múlva? Vetíts le a fejedben egy előadást, amiben tudod az anyagot, mindent jól csinálsz. Képzeld el magadban, hogy sikerül a felelés, és éld át a sikert.
Nos, már csak a gyakorlatban kell kipróbálnod a dolgot: gyerünk a táblához!