📚 Ezek a témák szerepeltek a középszintű matekérettségi első részében
A középszintű matematikaérettségi első részében idén is többféle alapfeladattal találkozhattak a diákok. Ebben a szakaszban 45 percük volt megoldani 10–12 kérdést, amelyek főként alapfogalmakat és egyszerűbb összefüggéseket kértek számon – de az időt nagyon be kellett osztani, mert a dolgozatokat a felügyelő tanár pontosan 45 perc után begyűjtötte. – írja az eduline.hu
Az első rész feladatai között voltak halmazos példák, egyenletek a valós számok halmazán, gráfok, vektorok, mértani sorozatok és térfogatszámítás is. A teljes vizsga egyébként 100 pontos, ebből az első rész 30, a második 70 pontot ér.
Az emelt szintű vizsgát a diákok központilag írják, így az ottani feladatokról egyelőre nincs pontos információnk – de a vizsga után megszólaltatunk majd néhány érettségizőt, így érdemes később is figyelni az oldalunkat.
A második részről szakértőket is megkérdezett az Eduline, akik szerint rengeteg ismerős típusfeladat szerepelt benne. Aki alaposan felkészült, az valószínűleg jól teljesített.
A középszintű matekérettségi második része két szakaszból áll:
- II. A rész: három feladat, mindegyik 9–14 pontot ér, és mindegyiket meg kellett oldani.
- II. B rész: három darab 17 pontos feladatból kettőt kellett kiválasztani és megoldani. Fontos volt, hogy egyértelműen jelezzék, melyik feladatot nem szeretnék javíttatni – különben a javító automatikusan az utolsó feladatot hagyja ki az értékelésből.
A szakértők szerint a 13. és 14. feladat (főleg a síkgeometria) könnyű volt, ha valaki tudta, melyik képletet kell használni. A 15. (függvényes) példánál viszont egy pontatlan megfogalmazás a táblázatban némi bizonytalanságot okozhatott. A 16. feladatban egy sorozatos számítás szerepelt, hasonlóan az első részhez – csak ez már hat pontot ért.
Egy érdekes feladat a túrórúdról szólt – ezt akkor lehetett jól megoldani, ha valaki rájött, hogy egy téglatestet és egy félhengert kell számolni.
Az eduline.hu szakértőinek összegzése: „A második részben sok volt a típusfeladat, ahol elég volt a megfelelő képletbe behelyettesíteni – így aki készült, az jó eséllyel jól szerepelt.”
Az emelt szinten vizsgázók a második részben öt feladatból négyet kötelesek megoldani, és itt is jelölniük kell, hogy melyik feladatot ne értékelje a javító tanár.
Forrás: eduline.hu