Miért van 12 hónap egy évben, és miért nem 13?

Rovat

Megosztás

Tudtad, hogy akár 13 hónapunk is lehetne?

Igen, jól olvastad. Egy év valójában kicsit több mint 12 holdciklust (újholdtól újholdig kb. 29,5 nap) tartalmaz. Ha csak a Holdhoz igazítanánk a naptárat, 13 hónap férne bele egy évbe. Mégis 12 lett – miért?

A csillagok (és a rómaiak) mást akartak

A Föld Nap körüli keringése, vagyis a napév kb. 365,25 napos. A hónapokat valahogy ehhez kellett igazítani, különben a naptár és az évszakok szépen lassan elcsúsztak volna egymástól.

Az ókori rómaiak először csak 10 hónapot használtak, aztán rájöttek, hogy ez nem lesz elég, úgyhogy hozzácsapták a januárt és februárt, így lett 12. Azóta pedig ez maradt a megszokott.

Miért nem jó a 13 hónap?

Pár kultúrában (pl. zsidó, kínai, ősi babiloni naptárakban) tényleg volt 13 hónapos év, de ezekhez külön bonyolult szökőhónapokat kellett beiktatni, hogy ne csússzanak el az évszakok. Az emberek viszont szeretik az egyszerű dolgokat: a 12 jól osztható, kerek, és a római hagyományok is ezt követték.

Akkor ennyi?

Nagyjából igen. A 12 hónap praktikus, történelmileg kialakult és ma már globálisan elfogadott. De jó tudni, hogy valaha másképp is lehetett volna – és talán egyszer valaki újra megpróbálkozik a 13 hónappal. De addig is: élvezzük a jól ismert januártól decemberig tartó menetet!

Ha végeztél a cikkel, nézz bele legújabb epizódunkba!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Kövess minket!

67,000RajongóLike
165,000KövetőKövess be
162,400KövetőKövess be
360,000FeliratkozóFeliratkozás

Legfrissebb

Insta