Megszületett a K-generáció fogalma. Azok a fiatal lányok tartoznak ide, akik 1995 és 2002 között születtek és a példaképük nem más, mint Katniss Everdeen.
A tanulmány párhuzamot von e generáció és a 12. körzetben élő bátor és önfeláldozó lány helyzete között. A K-generáció tagjai már terrortámadást éltek meg, állandó szorongásnak vannak kitéve, végignézték és többen megsínylették a gazdasági válságot, ami miatt szinte folyamatosan kiszolgáltatott helyzetben és bizonytalanságban vannak. Mindezek miatt a fiatalok ki akarnak törni jelenlegi helyzetükből, magabiztosabbak, erősebbek, bátrabbak, kitartóbbak, vállalkozószelleműbbek, és bizakodóbbak, s saját elveiket soha nem adják fel. Ők azok, akik megváltoztathatják, jobbá teszik a világot.
Nem hiába emelkedett ki az Éhezők viadala című trilógia a többi, fiataloknak szóló iromány közül: iránymutatást ad egy jobb jövő felé, reményt ad az emberek kezébe. Katniss igazi példakép lehet azoknak a lányoknak, akiknek nem az a legnagyobb problémájuk, hogy mit vegyenek fel a hétvégi bulin, mit igyanak előtte, hanem az, hogy jobbá tegyék ezt a világot és kitörjenek a tanult tehetetlenségből.
Noreena Hertz, közgazdász, egyetemi oktató körvonalazta a K-generáció fogalmát, melyet Katniss neve inspirált. Több mint ezer amerikai és brit, 13-20 éves lányt kérdezett ki körültekintően, s megállapította, hogy mennyire különböznek a tőlük kicsit korábban született generációtól, akik még nem születtek bele az internet világába.
Mindenütt azt olvassuk, hogy ezt a generációt a visszacsatolás élteti, szelfiznek, önzőek, nárcisztikusak. Noreena ezt cáfolja, azt gondolja, nyitottak a személyes találkozókra, melyeket többre is értékelnek a virtuálisnál, emellett viszont odafigyelnek az online jelenlétükre is.
Katnisshez hasonlóan a lányok nem hősök akarnak lenni, hanem csak élni szeretnének, nyugodtan, egy jobb világban. Ezért harcolnak.
Foto: im.ziffdavisinternational.com