Valószínűleg számodra sem ismeretlen egy olyan helyzet, mikor nagyon szerettél volna valamit és hiába hoztad fel minden érvedet, mégsem sikerült elérned, amit akartál. Belegondoltál abba, hogy lehet, hogy az érvelési technikáddal volt a baj? Itt vannak a leggyakoribb érvelési hibák.
A „te is” érvelés
A leggyakoribb hiba, amikor a másikkal próbálunk érvelni. Hogy „Ezt már ő is megcsinálta, én miért nem tehetem?” vagy „Katit is elengedték, engem miért nem?”. Ez a fajta technika azért nem működik, mert nem valóságos érveket hozunk fel, csak megpróbálunk például a szüleinkre hatni azzal, hogy ezt és azt másnak már megengedték. Igazándiból ez azért nem fog működni, mert lehet, hogy anyukád nem is ismeri a Kati anyukáját. Nem tudja, hogy őt miért engedték el és nem fogja megnyugtatni az, hogy más szülő engedékenyebb volt a gyerekével.
A „csúszós lejtő”
A nagymamák kedvenc érvelése! A lényeg az, hogy egy ártalmatlan dologból végül olyan következtetéseket vonnak le, amiknek közük sincs az eredeti dologhoz. Lássunk egy példát! „Nem mehetsz el a buliba, mert ha bulizni mész, inni fogsz, ha iszol, akkor biztos drogozni is fogsz, és a végén a börtönben fogsz kikötni”. Oké, hallottunk már cifra eseteket, de egy bulitól még senki nem került börtönbe! Legalábbis normál esetben.
A „hibás analógia”
Elsőre ismeretlennek tűnhet a kifejezés, de biztosan érveltél már te is ilyennel. Például, mikor azt mondtad a barátnődnek, hogy álljon melléd, csak azért, mert a barátnőd. Te is tudod, hogy ez nem fair, hiszen attól lehet, hogy nincs igazad.
A „tekintélyre hivatkozás”
Tegye fel a kezét, aki hallotta már az anyukájától, hogy azért csináljon meg valamit, mert „az anyád vagyok”. Na. ugye, mindenki hallotta már ezt. Ez jó bizonyíték arra, hogy nem csak mi érvelhetünk rosszul, de a szüleink is.
A „szerencsejátékosok tévedése”
Ismét egy nagyon gyakori hiba. Emlékszel, amikor azzal próbáltál meg érvelni anyukádnak, hogy engedjen el a buliba, mert máskor sem történt semmi baj, most sem fog? Nem éppen a legjobb mód volt arra, hogy meggyőzd az akaratodról, hiszen az rendben van, hogy máskor nem történt semmi. De mi a garancia arra, hogy most nem fog?
Ha ezekre odafigyelsz, akkor biztosan sikeresebbek lesznek a vitáid a szüleiddel!
Írta: Gila Dóra