Azt mondták nekem, hogy a Dunánál lesznek horgászok. Hát nem voltak. Fogalmam sem volt mi fán terem a horgászat, de emlékeim szerint még pecabotot sem fogtam a kezemben soha. Se baj, gondoltam valamit majd csak kiügyeskedünk a Juventus RadioTours riportjaihoz. 🙂
Miután neki indultunk az útnak egy szép szombat estén – én természetesen magassarkúban és kiskosztümben – hamar rádöbbentünk, hogy a Duna mentén horgászokra lelni nem is olyan egyszerű. A következő irány: Budakalász, Omszki-tó. A hemzsegő, szálldosó bogarakon megpróbáltuk átvergődni magunkat, miközben fürkésztük a part szélén pecázó horgászokat. Nem telt sok időbe, hogy megpillantsuk a lehetséges első interjúalanyt, aki először vonakodva, de végül készséggel válaszolt a kérdéseinkre.
Azt érdemes tudni, hogy D. Pál már két napja kint horgászott az Omszki-tó partján. MiFkor megkérdeztem tőle, hogy ez hosszútávon mennyire fárasztó, azt felelte, volt már, hogy egy hétre is kimentek a jó fogás reményében. Igazi sporthorgász. A laikusok, akik nem értenek a horgászathoz nyilván azt sem értik, mit lehet ebben élvezni. A horgászok legtöbbször egyhangúan azt válaszolják, hogy egyszerűen megnyugtatja, és kikapcsolja őket ez a sport. Persze amellett, hogy mennyire békés a horgászat, veszélyes is lehet.
„Előfordult már, hogy csónakostul beborultunk a vízbe horgászat közben, de hát az mondjuk csak egy kis gumicsónak volt. Tehát vannak veszélyei ennek a sportnak is, például itt volt most ez is, hogy dobás közben elszakadt a damil. Ez ilyenkor visszacsaphat, olyat is láttam, amikor a hármas horog beleállt valakinek a bőrébe és átszakította azt. Viharban szintén nem veszélytelen horgászni, ahogyan télen sem, a jeges vizeken.”
– mesélte nekem D. Pál, aki ha kifogna egy aranyhalat, álmai halát kívánná tőle, azaz egy 20 kilós harcsa kifogását.
https://www.youtube.com/watch?v=78lKkozkrBs&feature=youtu.be
„A pontytól kezdve, a kárászig sokféle halat ki lehet fogni itt az Omszki-tónál. Még harcsát, fekete sügért és csukát is foghatnak a horgászok.”
– mondta D. Pál, akinek az eddigi legnagyobb fogása egy 13 kilós hal volt, amit szabályszerűen vissza is engedtek a vízbe.
A budakalászi Omszki-tó horgászai üdvözlik egymást, és mindenki köszön mindenkinek. Ismerik egymást a partról. Találkoztunk K. Tiborral is, aki szintén sporthorgász. Állítja, hogy a mézes kukorica pufit imádják a halak. 😀
„Magyarországon belül a Merenyei tavon és a Rakacai tavon érdemes horgászni, mert ott rendesen vannak telepítve a halak és biztos sikerélménye lesz a horgászoknak.”
– osztotta meg velem élményeit K. Tibor. Persze az, hogy ki hol szeret horgászni viszonylag szubjektív. D. Pál kedvence helye például a Duna-delta, mert ott gyönyörű a természet, teli nádassal és madarakkal.
A halak mindent megesznek, ha éhesek K. Tibor szerint, azonban az időjárás nem feltétlenül mérvadó, hiszen ő még esőben is könnyen kifogta a halakat a megszokott kis pecahelyéről.
„Nyugodt vagy, semmi zavaró tényező. Néha megy itt a bohóckodás és közben nyugalom van. Egész héten dolgozunk, ilyenkor kikapcsolódunk. Ha nem fogunk ki halat, akkor sem keseredünk el, az élmény a lényeg. Más van, amikor felajánlja a kifogott halát, de nem fogadjuk el, mert a pillanat a lényeg, amikor kifogja az ember a halat, az a legjobb érzés. Családias környezetben vagyunk itt. Néha lejövünk családdal együtt, bográcsozunk, sütünk, főzünk. Ez remek érzéssel tölt el minket.”
– mondta K. Tibor, akinek már sikerült 14 kilós pontyot is kifognia a Balatonból.
A jó halászlé titkát ezúttal sem tudtuk meg, se baj. 🙂 Azt viszont megtudtuk az elköszönésnél, hogy amikor a horgászok sok sikert kívánnak egymásnak a fogáshoz, azt mondják “Görbüljön”. Tehát Görbüljön az a horgászpálca… vagy hogy is hívják. 😀
Ha te sem akarsz lemaradni a következő adásról, akkor hallgasd te is a Juventus RadioTours műsorát a 103,9 MHz-es frekvencián dr.Kiss Róbert Richard műsorvezetésével! Kedd reggel 9:40-től vagy este 19:00 órától 22:00 óráig. A Juventus RadioTours honlapját ezen a hivatkozáson éred el. 🙂
Fotók és felvétel: L.V.