Használt mobilokból ezüst jumbo jet?

Rovat

Megosztás

Igen, jól olvastátok, több, mint 1 milliárd használaton kívüli mobil van a világon mindenszerte, amikből, ha kivonjuk a nemesfémeket, egy arany jumbo jet orrát, 4 ezüst jumbo jetet és 175 réz repcsit lehetne építeni. De mégis miért jó ez nekünk? 

Gondoljátok végig, nektek hány régi teló kallódik a fiókotokban, pedig, ha újrahasznosítanátok őket, ha nem is jumbo jetek építésére, de rengeteg dolgot ki lehetne belőlük hozni.

A Ususty nevű, 2015-ben alakult, fenntartható innovációs ügynökség egyik alapítóját kérdezgettem, hogy mi is a céljuk, valamint te és én, hogyan is lehetünk részesei egy fenntarthatóbb jelennek.

-Mi az a fenntartható jelen? Nem a jövőről lenne szó?

Ha a környezetvédelemről van szó, mindenki a jövőre gondol, áthárítjuk a felelősséget a következő, majd az azutáni generációra, pedig ha most nem orvosoljuk ezeket a problémákat, akkor a jövőben csak feltorlódnak a bajok. Nem szabad csak a rövidtávú célokat, a gyors pénzszerzést előtérbe helyezni, hiszünk abban, hogy hosszútávon csak akkor élhetünk egy jobb világban, ha összhangot és értéket tudunk teremteni, az üzlet, a társadalom és a környezetünk között.

Fogyasztói szemmel nagyon fontos, hogy amikor vásárlunk valamit ne feltétlenül csak azt lássuk, hogy mennyibe kerül, hanem keressük az értéteket is, olyan tudatos döntést hozni, ahol olyan vállalatok és termékeket választunk amik hozzájárulnak ahhoz, hogy bolygónk jövője jobb legyen. Vegyünk paradicsomot a vasárnapi piacon egy helyi termelőtől, válasszunk olyan céget akiről tudjuk: társadalmi és környezeti értéket is teremt.

-Miért pont a mobilok visszagyűjtésével kezdtetek el foglalkozni?

A mobiltelefonok olyan kicsi dolgok, amik hulladékként rengeteg értékes nyersanyagot tartalmaznak. Viszont valamiért csak kallódnak otthon, a fiókokban, esetleg a szemétben landolnak, pedig rengeteg kiaknázatlan lehetőség rejlik bennük. Emellett pedig folyamatosan növekszik a számuk, hiszen újabb és újabb modellek jönnek ki, és egy mobilt egy átlagos ember nagyjából csak 18 hónapig használ. Szóval ha a mobiltelefonok visszagyűjtését motiválóvá vagy játékossá tudjuk tenni, akkor nemcsak egy jó példát mutatunk be hatékony szelektív hulladékgyűjtésre, hanem később másfajta (pl műanyagpohár, sörösdoboz) visszagyűjtését is játékossá tudjuk tenni

– Mi az EWA project?

EWA egy használt telefonnal működő félkarú rabló, ami különböző ajándékokat sorsol ki, mint mozijegy vagy fesztiválbelépő egyes események köré szervezve. Sokaknak nem elég motiváló, hogy csak a saját jó érzésükért gyűjtsenek szelektíven hulladékot. Mi informáljuk és motiváljuk az embereket EWA-val azért, hogy a használaton kívüli telók új értelmet nyerjenek az újrahasznosításuk által.

A legutóbbi projektünkben például koncertjegyet és ingyen italt sorsoltunk ki, és több, mint száz új telót kaptunk a lelkes játékosoktól, akik nem csak játszottak és nyertek, de először találkozhattak a szelektív hulladékgyűjtés fogalmával, problémakörével.

Fotó: urbanplayer.hu
Fotó: urbanplayer.hu

-Mi mit tehetünk?

Ne felejtsük el, hogy az újrahasznosítás már az utolsó lépés a hulladék mennyiségének csökkentésében. Előre kell gondolkodni, hogy a sok reklám és a rengeteg bolt mekkora vásárlási lázat indít el bennünk. Ezekre a dolgokra biztos, hogy mind szükségünk van?

Rengeteg csomagolt áru van az áruházakban, vásároljunk kimért dolgokat, vagy menjünk piacra! Olcsóbb és a környezetünknek is jobb. Ha tudjuk, javítsuk meg régi tárgyainkat, gondoljuk újra egy-egy régi használati tárgy funkcióját, mint dekoráció vagy bármi egyéb (hogy mivel mit lehet kezdeni, erre rengeteg tippet találtok az interneten). Ha már mindenképp termeltünk hulladékot, gyűjtsünk szelektíven, hiszen így ezek az anyagok mind új lehetőséget kapnak egy másik termék formájában.

Hol találkozhatunk veletek?

December 4-én, vasárnap egy karácsonyi újrahasznosító workshoppal készülünk a Corvin negyednél, a Grundon, gyertek el, és nézzétek meg, próbáljátok ki, milyen szuper karácsonyi ajándékokat tudtok  készíteni olyan dolgokból, amiket lehet, hogy először gondolkodás nélkül a kukába dobnátok! Lesz ékszer, kozmetikum és marokkó-készítő workshopunk is.

Ezen kívül a ususty.com-on és a közösségi felületeken mindig találtok friss infót a következő eseményekről.

Gyerünk, fogjunk mi is össze mi is, egy fenntartahóbb jelenért, és nyomassuk a fenntartható business-t, a Usustyval!

Fotó: facebook.com
Fotó: facebook.com

Borítókép: origo.hu

 

Fenntartható jelen
Te oda szoktál figyelni a szelektív hulladékgyűjtésre, teszel a környezeted védelméért?

 

 

 

 

 

Ha végeztél a cikkel, nézz bele legújabb epizódunkba!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Kövess minket!

75,534RajongóLike
173,768KövetőKövess be
143,000KövetőKövess be
347,000FeliratkozóFeliratkozás

Legfrissebb

Insta