Hogyan készül a tokaji aszú?

Rovat

Megosztás

Ha van valami, amire igazán büszkék lehetnek a magyarok, akkor az a tokaji aszú. Ez egy olyan borfajta, amiről a világon mindenhol áradoznak, fenségesnek tartják. A hungarikumok közül az aszú igazán kitüntetett helyen áll.

20131203kiemelkedo-lesz-az-idei-tokaji

Kevés hely van a világon, ahol ne ismernék el, hogy a világ egyik legjobb bora a tokaji aszú. Japán legpatinásabb luxusszállodájában csak VIP vendégek juthatnak hozzá, Amerikában pedig a New York Times áradozott róla. A híres amerikai lap újságírója vallja, hogy az élet véges, így az ember az idejét nem pazarolhatja silány borokra, aki teheti, aszút igyon. Ez tehát a világ egyik legismertebb nemes, édes bora, aminek készítéséről most lerántjuk a leplet.

Az aszú név

Az aszú elnevezés a gyümölcs aszalódására utal. A szőlőszemek aszalódni kezdenek, ebből készül el később ez a különleges bor. A bor egyik titka ebben az aszalódásban rejlik, később a szót aszúra rövidítették.

aszu

Története

A régi feljegyzések szerint az első aszúbort Szepsi Laczkó Máté református prédikátor készítette 1631 húsvétjára Lorántffy Zsuzsannának. A 18. században vált világhírűvé. XIV. Lajos „a borok királya, a királyok bora” elnevezéssel illette. Latinul: “Vinum regum, rex vinorum.”

Milyen is az aszúszem?

Az aszúszemeket igazából a természetnek köszönhetjük. Tokaj-Hegyaljának ugyanis különleges mikroklímája van, ahol évre évre be tud következni az aszúsodás. Az időjárás kedvez a nemespenész, a Botrytis cinerea (szürkepenész) megtelepedésének és szaporodásának. Ha a folyamat akkor következik be, amikor a szőlő már megérett, akkor kiváló lesz a termés. Az aszúszemeket adó legfontosabb szőlőfajta a furmint, de más szőlőfajta is hajlamos aszúsodásra.

20140930szolo-szuret-bor1

Szüretelés és feldolgozás.

Ahogy régen, úgy ma is fontos a szőlő szüretelésének mikéntje. Az aszúsodott gyümölcsöt későn, szemenként szüretelik, általában október és december között. A szemeket egyesével, kézzel szedve válogatják ki a szőlőfürtből. Ettől is olyan drága, hiszen sok munkát igényel. A szemeket később borban, vagy erjedésben lévő mustban ázni hagyják 24-48 órán át, néha megkeverik. Az áztatás során a felszínen keletkező aszútésztát leszedik, majd lepréselik, az ebből kinyert mustot erjesztik aszúborrá. Mielőtt egy bor a boltok polcaira kerül legalább két évig kell érlelni. Egy évig hordóban, egy évig palackban. A tokjai aszú speciális fél literes palackban kapható.

Mit jelentenek a puttonyok.

Az a misztikus szám jól olvasható a borok címkéjén, és bizony kevesen értik ennek a jelentőségét. A puttonyszám az aszú édességére, koncentrációjára utal. Ma leginkább 3, 4, 5, 6 puttonyos aszúkat lehet venni, 2013-as szüret óta pedig csak 5, 6 puttonyosak készülnek. Egy gönci hordónyi (136 l) borhoz vagy musthoz annyi puttony (kb. 25 kg) mennyiségű aszúszemet adnak, ahány puttonyos bort szeretnének belőle készíteni.

szolo_100

Mikor igyuk?

Fontos tudni, hogy egy borkülönlegességről beszélünk, aminek ráadásul az ára is busás, így nem mindegy mikor, mivel isszuk. A tokjai aszú az ünnepek bora elsősorban. Kiválóan párosítható a kék sajttal, ázsiai ételekkel, sőt még desszertekkel is. A tokjai aszú magas cukor-és savtartalmának köszönhetően akár 100 évesen is élvezhető. A borgyűjtők körében is ezért népszerű.

79240

Ha még nem ittál tokaji aszút, mindenképp próbáld ki. Közben pedig ne feledkezz meg arról, hogy ez a nemes bor a magyarság egyik igen jelentős sajátosságát, a magyar rónák legbelső természetét képezi.

Forrás:beresbor.hu

Ha végeztél a cikkel, nézz bele legújabb epizódunkba!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Kövess minket!

75,534RajongóLike
173,768KövetőKövess be
143,000KövetőKövess be
347,000FeliratkozóFeliratkozás

Legfrissebb

Insta