A miskolci illetőségű The Sign 2012-ben alakult. Az öt fős banda (Török Dániel – szólógitár, Czinke Máté – ének, ritmusgitár, Szentpétery Mózes – basszusgitár, vokál, Czinke Dániel – szintetizátor, vokál, Kollár Ábel – dob) tagjai közül Máté és Dani testvérek, kettejük gyerekkori jó barátja pedig Török Dani. A trióhoz később csatlakozott Ábel és Mózes, és így öten kezdtek el hobbi garázsbandaként próbálni.
A srácok végig járták a zenekari és a színpadi lét szamárlétráját: az iskolai fellépésektől kezdve a zenekaros versenyeken át a vidéki fesztiválokig szinte mindenhol megfordultak már. Ráadásul ez idő alatt tanultak meg zenélni is, hiszen mindenféle zenekari, színpadi és technikai rutin nélkül vágtak bele az álomprojektbe.
A türelem, a gyakorlás, a kitartás és az alázat pedig meghozta gyümölcsét: az ország egyik legnagyobb kiadója, a Magneoton szerződtette őket. Innentől kezdve pedig mindent megkaptak, ami egy profi bandának jár.
A The Sign zeneileg egyre sikeresebb. A zenekar legnagyobb elismerései közt említi, hogy nem sokkal alakulásuk után ők nyithatták a Miskolci Rockfesztivál 40. évfordulója alkalmából rendezett jubileumi Rockfesztivált. 2013-ban az egri Éterfesztivál különdíjasai lettek. Ugyanebben az évben megnyerték a Miskolci Csillagok tehetségkutatót is.
2016-ban egy kiegészült formációban az Akvárium klubban és a Várkert bazárban is felléptek. Turnéztak együtt a Margaret Island-del és a Honeybeast-tel is. Egy felkérés útján ők írták a családháló program hivatalos dalát Családod visszavár címmel. Egyetlen című daluk megnyerte a Petőfi Rádió ,,saját zenéd” versenyét.
A The Sign zenei inspirációját a Coldplay, Imagine Dragons ,U2, Onerepublic, The1975, Ákos, Margaret Island, Halott Pénz, Ivan and the Parazol, Quimby zenéiből meríti.
A fiúk szerethető karakterük mellett egyedi zenei világukkal veszik le a lábáról a közönséget. Komolyan is veszik egyébként az alkotást, hiszen nagy figyelmet szentelnek a zenei minőségre, a kreativitásra, valamint a szövegek tartalmára is.
A zenekar első nagylemeze 2019-ben Többet mond itt minden rólad címmel jelent meg. A srácok a karantén alatt megszállott dalírásba fogtak, így nem rég elkészült a második albumuk is, mely a Mi fedeztük fel Amerikát címet kapta.
Az albumpremier mellett a fiúk egy klip premierrel is készültek, mégpedig az anyag címadó dalához forgattak egy frappáns és humoros kisfilmet.
,,A Mi fedeztük fel Amerikát ironikus szövegéhez passzoló klipet szerettünk volna forgatni, ami a zenekar viccesebb oldalát mutatja meg, ezért egy zöld hátteres forgatás mellett döntöttünk, aminek köszönhetően ‘bejártuk’ Amerika minden szegletét. Török Dani (szólógitárosunk) még a Fehér Ház tetejéről is lecsúszott, szóval azt hiszem, sikerült maradandót alkotnunk ezzel a videóval, amit egyébként újfent Kollár Ábel, a dobosunk rendezett és vágott” – mesélte az énekes, Czinke Máté.
,,Ez garantáltan mosolyt csal majd a kedves nézők arcára” – tette hozzá.
A Mi fedeztük fel Amerikát a srácok értelmezésében egyébként nagyjából annyit tesz: Mi találtuk fel a spanyolviaszt.
A zenét, a szöveget, a mixet és a maszteringet is Czinke Máté jegyzi. A videót Kollár Ábel rendezte, aki vágóként operatőrként is közreműködött. Utóbbiban Krokavecz József volt a segítségére.
A címadó dalon kívül még másik nyolc szerzemény került a lemezre. Noha mindegyik szám a zenekar életigenlő attitűdjét és pozitív látásmódját képviseli, azért a legtöbb dal komoly mondanivalóval és éllel bír, nem mellőzve a társadalomkritikát sem. Ilyen szempontból mindenképpen kiemelkedik a Sok pénz című dal, mely arról szól, hogy az életben már minden csak a pénzről szól, és habár az emberek különbözőek, a pénz hajhászása összeköti őket.
Az Oldszkúl című szám szintén elég pikírt véleményt fogalmaz meg, a zenekar saját bevallása szerint is ez lett a valaha volt legkritikusabb szerzeményük. Az Oldszkúlban megjelenik a Tik-tok, a Gucci Gang című szerzemény, a Byealex és Hiro közreműködésével létrehozott Michael Kors, a Redbull, a Dorko, a kábítószer és az influenszerlét mint legnépszerűbb életforma ironikus köntösben. Az egyértelmű utalások mellett a dal konkrét célzást is tesz olyan jelenségekre, amikkel a mai tinédzserek napi szinten találkoznak.
Zeneileg a dalokban visszaköszön a ’80-as évek, az indie pop és alternatív rock ütős ötvözete.
Főkép: albumborító, amit Liao Linda tervezett.
A cikk a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával készült.