Így oldottuk meg mi! – A töriérettségi nem hivatalos megoldásai

Rovat

Megosztás

Megosztjuk veletek a törérettségi tesztjének és eszzékérdéseinek megoldásait. Elsőként láthatjátok a feladatlapot, majd a Középsuli válaszait. Töltsétek ki tesztünket is! Kiváncsiak vagyunk, hogyan sikerült a vizsgátok! Ne feledjétek, ezek nem a hivatalos válaszok, hanem a Középsuli szakértőjének megoldásai.

1

2

3

4

5

6

7

7

8

9

10

11

11

12

A feladatok megoldásai:

I.1.

a, választották; b, adóztak; c, a népgyűlésen; d, polgárok

I.2.

A, D,F,H,

I.3.

a. 3,4

b. 1.

c. vármegye

I.4.

A: Kolumbusz útja, B: egyik sem, C: Vasco da Gamma útja, D: Kolumbusz útja

I.5.

a. B,C,A

b. kurucok

c. 3.

d. trónfosztás (detronizáció)

 

I.6.

A,C,D

 

I.7.

a: horvátok, 5

b: szlovákok, 1

c: szerbek, 4

I.8.

a: balkáni front

b: nyugati front

c: keleti front

d: keleti front

I.9.

a: 1944

b: Németország

c: További részvétel a háborúban a németek oldalán, és ezzel Magyarország háborús hadszíntérré válása.

d: A háborúból való kiugrással és különbéke megkötésével a Szovjetunióval.

I.10.

a: D

b:C

c: az ipari termeléshez szükséges nyersanyag hiánya, a fejlesztések lassú üteme

d: A részlet a D. szövegforrásban található önkéntesség elvének mond ellent. A kollektivizálás e forrás alapján hivatali nyomásgyakorlás, nem ritkán államhatalmi erőszak nyomására ment végbe.

 

I.11.

a: 2.

b: 1.

c: 2.

d: 3.

I.12.

a: középiskola

b: felsőoktatási intézmény

c: általános iskola

13.

– Az állam polgárait egyenlő jogok illetik meg, amelyeket emberi voltukból kifolyólag (természetük szerint) birtokolnak.

– Jogaik gyakorlásában szabadok, addig, amíg ez mások joggyakorlását nem akadályozza.

– Utóbbiak betartásáról az állam által hozott törvényeknek kell gondoskodnia.

– Az állam a joguralom elve szerint működhet, tehát sem a törvényhozó, sem a végrehajtó hatalmi ág nem térhet el a korábban szentesített törvényi szabályozástól.

– A felvilágosodás eszményi állama biztosítja polgárai számára a szabadságot és jogaik gyakorlását.

 

14.

– A sztálini hatalomgyakorlás központjában Sztálin személye áll, a sztálini hatalomgyakorlás így egy egyszemélyi diktatúra.

– Sztálin hatalomgyakorlásának alapja, a forrás szerint, a vezető omnipotens adottságain nyugszik; Sztálin, mint vezető a politika, a társadalom, a termelés, a nevelés, és a művészetek területén is a legnagyobb tudással és a végső igazságokkal rendelkezik.

– A sztálini hatalmi rendszerben minden döntés Sztálintól indul, minden eredmény és siker Sztálinnak köszönhető.

– Azok az intézkedések, amelyek nem folyamodnak a sztálini tudáshoz, eleve kudarcra vannak ítélve.

– A sztálini ideológia szerint Sztálin mindenütt jelen van a Szovjetunióban, az óriási állam csak általa működhet.

– A sztálini ideológia szerint Sztálin „útmutatásával” képes végrehajtani a szovjet nép az elmaradt modernizációt, amely az következő generációk számára a boldog világ eljövetelével kecsegtet.

15.

– az Erdélyi Fejedelemség az 1570-es speyeri szerződés értelmében jött létre, a török háborúk és az ország 1526-os mohácsi csatavesztése után.

– Az Erdélyi Fejedelemség a Magyar Királyság azon területeiből, amelyek az Oszmán Birodalom támogatását élvezték, szemben a nyugati területek Habsburg orientációjával (János Zsigmond magyar király lemondott a nyugati területekről).

– Az Erdélyi Fejedelemség hatalmi rendszere Erdély úgynevezett virágkora alatt (Bethlen Gábor fejedelemsége) alakult ki a XVII. század első felében, hatalommegosztási rendszere egyedülálló volt a korabeli Európában.

– A hatalomgyakorlás a fejedelem, fejedelmi udvar és a területi-közösségi alapon létrejött országgyűlés két pólusa között oszlott meg.

– A fejedelmi hatalom kiterjedt a másik hatalmi ág szabályozására (az országgyűlés elnökének kinevezése), a törvények és az együttélés szabályok országgyűlési megtárgyalásának kezdeményezésére, illetve az országgyűlés által hozott törvények végső elfogadására, így a fejedelmi hatalom a törvényhozással kapcsolatos kezdeményező és kontroll funkcióknak felelt meg.

– Az Erdélyi Fejedelemség országgyűlése az egyes területek (a korszakban Erdélyhez tartozó magyarországi vármegyék, illetve a Partium), valamint hagyomány szerinti közösségek (székelyek, szászok) követeit foglalta magában; a fejedelem által meghívott személyek a fejedelmi akaratot testesítették meg a törvényhozó testületben.

– Az országgyűlés törvényhozói munkája mellett a fejedelemválasztás plénumaként is működött, így kézben tartva a küldöttek számára megfelelő személy fejedelemmé választását.

 

16.

– Károly Róbert az Árpádház kihalása után (1301), a magyar trónért folyó harcokban szerezte meg a hatalmat (1301-1310)

– Hatalma megszilárdításában nagy szerepet játszott egy hozzá hű, új arisztokrata rend adományozás általi kialakítása, a magyarországi hadszervezet és egyházpolitika reformja.

– Ugyancsak fontos lépés volt Károly Róbert gazdasági reformja, amely kiterjedt a bányászat és pénzverés, a magyarországi adórendszer, a kereskedelempolitika területeire, és a kamararendszer kiépítésére.

17.

– Mária Terézia uralkodása idején adták ki az úrbéri rendeletet (1767), amely a magyar jobbágyok adóképességét volt hivatott javítani.

– A Mária Terézia-féle felvilágosult abszolutizmus állama egyre több állami szabályozást és feladatot vállalt magára, amelyeknek megfelelően növekvő adóbevételekre volt szüksége.

– Az úrbéri rendelet a magyar királyság területén egységesen szabályozta a jobbágyok által földesuruknak kötelezően teljesítendő szolgáltatások mennyiségét, ezzel megszüntetve a korábbi szokásjogon alapuló, és területenként eltérő földesúri követeléseket.

– Az úrbéri rendelet a úrbéri szolgáltatások fajtája szerint maximalizálta a földesúr által követelhető munkaidőt (hetenként egynapi négyigás robot).

– Ugyanakkor igyekezett nem növelni a jobbágyokra nehezedő súlyt, ahol tehát alacsonyabb munkaintenzitású robotot követelt meg a hagyomány azt a rendelet nem emelte fel a rendszer egységesítésének kedvéért.

18.

– A magyar honvédségnek és vezetőinek 1849 nyarára, az osztrák seregek segítségére küldött orosz hadsereg együttes erejével, majdnem két és félszeres túlerővel kellett szembenézniük; ráadásul a magyar seregek stratégiai harapófogóba kerültek azáltal, hogy nyugatról az osztrák, északkeletről és keletről az orosz hadsereggel kellett szembeszállniuk.

– A magyar, függetlenségi politikai elit a nyugati hatalmak segítségében bízott, erre utal Kossuth és Szemere kiáltványa, amelyben erkölcsi alapon kívánják megindokolni, hogy miért kellene Európa országainak segítséget küldeniük Magyarországra.

– A magyar politikusok elsősorban Nagy-Britannia anyagi és katonai segítségében bíztak, amelynek érdekeit az osztrák és orosz hatalmi törekvések, és e két birodalom szövetsége egyaránt keresztezte.

– A magyar hadvezetés a túlerő ellenében a gyors hadmozgások stratégiai fegyverével, a helyismeret és a mozgékonyság taktikájával kívánt élni; ez a stratégia kezdetben látványos sikereket hozott, mint például Görgei gyors hadmozdulatai a Felvidéken, amelyekkel kicselezve az orosz fősereget egyesülni tudott a magyarok maradék seregével.

– A magyar hadsereg és hadszervezet azonban végül nem bírt a túlerővel és Erdély területén több vereséget szenvedett el; egy ilyen végzetesnek bizonyuló vereség (temesvári csata 1849. augusztus 9.) nem volt esély a további ellenállásra.

– Miután minden diplomáciai puhatolózás és az oroszok felé tett különbéke ajánlata kudarcba fulladt, a magyar hadsereg vezetője, Görgei Artúr 1849. augusztus 31-én fegyverletételre kényszerült Világosnál.

19.

– A két időpont között zajlott a második világháború: a magyarországi harcokban megsemmisült a magyar ipari struktúra nagy részét, az ipari műszerek és felszerelések egy része a német megszállással a náci birodalomba került, másik részét a szovjetek szerelték le a háború után hadi jóvátételként.

– A magyarországi kommunista hatalomátvétellel a nehézipar erőszakos fejlesztése következett, nyersanyagok híján azonban az ország kiszolgáltatottá vált a Szovjetunióból való nyersanyagbeszerzésnek; a hidegháború hatására a nyugati irányú gazdasági és kereskedelmi csatornák elzáródtak.

– A kommunista vezetés az említett lemaradást a munkamennyiség növelésével és végsőkig való fokozásával kívánta megoldani, az árakat és az egyes termelési számokat pedig központilag szabályozták.

– Mindez az elhibázott és ideológiai célokat kitűző gazdaságpolitika azt jelentette, hogy az egyes termékekhez és anyagokhoz lényegesen több munkaóra bérezésével lehetett hozzájutni 1952-ben, mint 1938-ban.

 

20.

– A trianoni békeszerződéssel felbomlott a XIX. századi kapitalizmus során kialakult gazdasági térség, a magyar ipar a határon túlra került üzemek miatt jelentős veszteséget könyvelhetett el.

– A pengő 1927-es bevezetésével gátat vetettek az inflációnak, azzal, hogy a magyar aranykorona helyébe egy stabil új valutát vezettek be.

– A világháborús jóvátétel leírásával és a pengő alapú stabil gazdaság megteremtésével a húszas évtized végére egyes iparágak termelékenysége megközelítette a háború előtti szintet, a külkereskedelmi kapcsolatok normalizálásával (elősorban Nagy-Britannia, Olaszország, Németország) feloldotta az ország gazdasági elzártságát.

– Korlátozott földreformot hajtott végre, amely kevésbé csillapította a parasztság földéhségét, ugyanakkor a bethleni gazdaságpolitika fontos elemeként említhető az oktatási (iskolareform) és kutatási reformok sorozata; ezeket olyan iparágak hasznosították , mint a vegyipar és textilipar.

– Politikai konszolidációs programjához tartozott a korlátozott választójogon alapuló parlamentarizmus rendszerének fenntartása, és a rendszer kormányzó, konzervatív pártjának megteremtése a király nélküli királyság Horthy Miklós vezette rendszerében.

– Bethlen pártja a KNEP és a Kisgazdapárt 1922-es egyesüléséből jött létre és miniszterelnöksége alatt biztos többséget nyújtott a kormányzáshoz.

-Bethlen politikai konszolidációs programjához tartozott, hogy engedélyezte az ellenzék korlátozott parlamenti képviseletét (szociáldemokraták), ugyanakkor sikeresen távolította el a húszas évek elejének szélsőjobboldali mozgalmait a politikából.

Töriérettségi - 2016 - megoldások
Melyik egyetemes történelmi esszét választottad?

 

Töriérettségi - 2016 - megoldások 2
Melyik rövid esszétémát választottad?

 

Töriérettségi - 2016 - megoldások 3
Melyik hosszú esszétémát választottad?

 

Töriérettségi - 2016 - megoldások 4
Hogyan sikerült a töriérettségid?

 

Ha végeztél a cikkel, nézz bele legújabb epizódunkba!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Kövess minket!

75,534RajongóLike
173,768KövetőKövess be
143,000KövetőKövess be
347,000FeliratkozóFeliratkozás

Legfrissebb

Insta