Te is közéjük tartozol?
Az érettségi előtt álló diák, ha kifogná azt a bizonyos csodatevő aranyhalat, biztosan azt kívánná egynek, hadd ússza meg a maturát. A világ legnagyobb próbatételét látja benne, pedig később jóval nagyobb akadályokat kell átlépnie – legyen az egyetemi államvizsga vagy egy kemény munkahelyi feladat.
Akadnak olyan tanulók is, akik – anélkül, hogy az aranyhalhoz fordultak volna – mentesülnek a középiskolát záró vizsgák valamelyike alól. Ennek azonban a legkevésbé sem örülnek.
Aki mentesül alóla
Ki az, akinek nem kell letennie valamelyik érettségi vizsgát? Két esetben történhet ez meg. Akkor, ha a diák…
– … beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézségekkel küzd, ezért különleges bánásmódot igényel; életkorához képest jelentősen alulteljesít, gondot okoz neki a közösségbe való beilleszkedés, tanulási, magatartásszabályozási hiányosságai vannak és személyiségfejlődése nehezített vagy sajátos tendenciát mutat, de nem sajátos nevelési igényű tanuló
– … érzékszervi, mozgásszervi, értelmi vagy beszédfogyatékos illetve halmozottan fogyatékos, autizmus spektum vagy más pszichés fejlődési zavara van, azaz sajátos nevelési igényű
Hogy ki tartozik a két csoportba, azt a pedagógiai szolgálat megfelelő szakértői bizottsága feladata eldönteni.
Érettségi – másképp
Az egyéni adottságú és fejlettségű tinédzsereket az órákon való osztályozás alól is mentesíthetik, ami helyett szóban értékelik őket. De az is lőfordulhat, hogy egyáltalán nem minősítik őket. Ezen tárgyak helyett pedig a maturán egy másik, általuk kiválasztott vizsgatárgyból tehetnek érettségi vizsgát. Ha a szakértői bizottság megítéli, írásbeli helyett szóbeli felelet során kell bizonyítani tudásukat, vagy épp fordítva. Ezen kívül hosszabb felkészülési idő állhat rendelkezésükre. Ez szóbeli esetén plusz húsz percet jelent, az írásbelit pedig maximum egy órával tovább írhatják társaiknál.
Egyéb eltérések is vannak. Írásbelin és szóbelin is az iskolai tanulmányok során alkalmazott segédeszközöket, például számítógépet használhatnak.
Ha írásbeli helyett szóbeliznek, akkor két tételt húznak a vizsgán. Mindkettőnél legalább tizenkét százalékot el kell érniük a vizsga teljesítéséhez. A két felelet közt tíz perces szünetet kapnak, mely alatt nem hagyhatják el a termet.
Az érettségit tehát valójában egy gimnazista sem úszhatja meg, csak épp más formában kell vizsgáznia. De tételeket magolnia, éjszakába nyúlóan tanulnia neki is kell, és ha learatatta a sok tanulás gyümölcsét, az ő kezébe is ugyanolyan bizonyítvány kerül majd.
Szöveg: Fekete Fanni
Fotók: weheartit