A középsulisok már évtizedek óta hagyományként őrzik az iskolai kampányok lebonyolítását. Iskolától függően más és más hagyományok jöttek létre. Néhol a végzősök kampányolnak a kisebbek kegyeiért, néhol az utolsó előtti évfolyam a többiekéért. A végén pedig csak egy győzhet. Ehhez mindent bevetnek a fiatalok. Ha kell, akár még félórás kampányfilmet is forgatnak.
Ezúttal a Mezőberényi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium egyik tavalyi végzős osztályának kampányfilmjét mutatjuk be. Az osztálynak még a gimivel is meggyűlt a baja a videó miatt. Erről és magáról a kampányról és a filmről beszéltem a suli két öregdiákjával, a 2013/2014-es év 13/A osztály két volt tanulójával, Fehér Ádámmal és Szikora Balázzsal.
https://www.youtube.com/watch?v=tVQMvOG7A7Q
Hogy nézett ki egy kampányhét a Ti iskolátokban? (Ki kivel, hogyan, mikor és miért vetélkedik? Miért kampányoltok?)
Fehér Ádám: “A kampányhét lényege egy nagy buli megszervezése és az osztályok csapatmunkájának az erősítése. A végzős osztályok vetélkednek egymással, ekkor élhetik ki magukat utoljára még az érettségi felkészülés előtt. Mindenki kap egy napot, sorsolás útján, ami az ő sajátja, abba más osztály nem szólhat bele, nem szervezhet, és azon a napon kell a legjobban teljesítenie, színes programokat szerveznie és megnyerni a szavazók szívét. A cél a győzelem, de inkább a buli. Rengeteg energiát, időt és pénzt visz el, igaz az utóbbit, ha ügyesek a szervezők támogatókból nagyon szépen ki lehet egyenlíteni, de ennek ellenére kihagyhatatlan élmény. A díj csekély, ugyanis az iskola jelképes kulcsát kapja meg az adott győztes, ám a presztízs akkor is hajtja az embert. Ám az igazi cél az az, hogy miután elhagytuk az iskolát legyen mire emlékezni. Egyszer egy okos ember tette fel nekem a kérdést: ,’Mire emlékeznek az öreg diákok a PSG-ből?’ A válasz egyértelmű volt számára is és számomra is: ‘A Kampányhétre’.”
Nyerjétek meg az érettségi bulitokat pályázatunk keretében! KATT!
A kampányvideó leírásában is olvasható, hogy “minden félreértés elkerülése végett kerültek bele fontos cenzúrák”. Milyen félreértésekről van szó? Kik között voltak ezek a félreértések?
Szikora Balázs: “A filmünk nem teljes mértékben sült el úgy, ahogyan mi terveztük. Azért voltak olyan jelenetek és személyek, amik/akik cenzúrázásra kerültek. Mint ezt a filmünkben is látható. A félreértés elsősorban az iskola vezetőségével volt, de ezeket mind sikeresen áthidaltuk.”
Fehér Ádám: “A félreértés a vezetőség, esetlegesen a szülők és az osztály ellentéteiből alakultak ki. Nem mindenkinek tetszett az, hogy a tanáraink szerepet vállaltak pár jelenetben, amibe bárki bármit beleképzelhet. Hiába volt ködös a jelenet, hiába jó szándékú gondolataink voltak csak, nem mindenkinek a fantáziája működik egyformán, ebből adódóan, meg persze volt benne rossz akarás is, muszáj volt kitakarnunk azokat a szereplőket, ha nem akartuk újraforgatni a teljes jelenetet más szereplőkkel, amire időhiány miatt nem lett volna esélyünk. A döntés megszületett: cenzúra kell. Ennek ellenére a kérdésben említett kis figyelem felhívó szövegekkel próbáltuk a további konfrontálódást elkerülni, ami félig-meddig sikerült is.”
Hogyan hatott ez a kampányotokra?
Fehér Ádám: “Rengeteg idegeskedéssel járt, sokszor túlszerveztük miatta a dolgokat, de összességében csak feltüzelt minket és hajtott, hogy azért is megcsináljuk a kampánynapunkat minél jobbra, és megmutatjuk, mit is tudunk mi, még akkor is ha a film miatt lehúztak minket kicsit. Mivel a film így is tarolt rendkívül elégedetten távoztunk a végén.”
Szikora Balázs: “Rettentően visszavetett minket, mivel így plusz időt kellett fordítani a filmre, és nem tudtunk más dolgokkal haladni. De ezen felül feszültséget is gerjesztett.”
Honnan jött az ötlet a videó történetére, koncepciójára? Kitől vagy kiktől származik?
Fehér Ádám: “Az alapötlet Herter Martintól származik. Ő is, mint mindannyian régóta készült már a napra, és sokat gondolkozott egy elég ütős történeten. Ezt elő is adta nekünk, mi pedig próbáltuk úgy formálni, hogy mindenkinek megfelelő legyen, kellően humoros és minél több szereplőt bele tudjunk építeni. Tehát az apró részletekben segédkeztünk neki. A ‘mi’ alatt a négy főszereplőt értem. Martin volt az ötödik, valamint a kampány főszervezője is.”
Milyen vicces bakikat emelnétek ki belőle, amelyeken a mai napig nevettek, sőt, úgy gondoljátok, hogy évekig még nevetni fogtok?
Szikora Balázs: “Én nem tudnék csak egy jelenetet kiemelni. Rettentő sok, számomra a mai napig igen mulatságos jelenet van a filmben. De a legjobb bakik azok össze lettek gyűjtve a film végre, és azokból viszont egyet sem szeretnék kiemelni.”
Fehér Ádám: “Nekem a legfőbb az nem is igazán baki, hanem ha úgy tetszik plusz jelenet. Sokan segédkeztek a munkákban, így Csák Miksa akkori 12.B-s tanuló is. Ő a hang megfelelő minőségű rögzítésén munkálkodott az egyik napon, amikor a felvétel közben megbeszélés folyt, ő pedig unatkozott. Ennek az lett a vége, hogy elbüfögte az ABC-t, vagyis próbálta, csak menet közben megakadt és megkérdezte, hogy ‘Mi jön a G után?’. A hangfelvétel mellett erről képi felvétel is készült és így igazán viccesre sikeredett az egész. Ez a mondat is azóta már szállóigévé vált.”
Voltak komoly rivalizálások a tulajdonképpen “versenynek” mondható esemény során?
Fehér Ádám: “Már az évek során kiderült, hogy két osztály között fog ez eldőlni. Köztünk és a D-sek között. Ez így is történt, hatalmas versengés volt, amit a többiek nem is bírtak, ám köztünk csak éppen pár szavazat döntött.”
Végül nem nyertétek meg. Elszomorított ez benneteket?
Fehér Ádám: “Kicsit igen. Tudtuk, hogy jobbak vagyunk, persze nem sokkal, csak úgy éreztük, ha nincs a sok macerálás meg probléma, amit a filmmel is okoztak nekünk, és mindent úgy rakhattunk volna össze a napban, ahogy azt mi eredetileg is akartuk, akkor nyerhettünk volna. Túl sok mindent megszabtak nekünk, hogy nem lehet még olyan dolgokat is, amiket másoknak lehetett, és ezt nem éreztük teljesen fair dolognak, de persze mindenki tagadott mindent vagy épp túl jó kifogásaik voltak, amikor rákérdeztünk a miértekre. Utólag már nem sajnálkozunk, így alakult és győztesként vagyunk jelen a saját szívünkben, ami a legfontosabb.”
Szikora Balázs: “Nem nyertük meg, sajnos ez kissé elszomorított. De a hátráltató tényezőkhöz képest igen jónak számított a második hely.”
Eléggé sokáig élt a Facebook oldalatok aktívan. A legtöbbön, amelyiket láttam a Ti iskolátokból, a kampányhét után azonnal véget is ért az aktivitás. Mi okból tartottátok fent az oldalt nagyon sokáig?
Fehér Ádám: “Mi nemcsak egy reklámfelületet akartunk létrehozni, amin kirakjuk az adott reklámanyagokat, mint a többiek. Mi egy közösséget akartunk adni. Azt akartuk, hogy aki minket követ az legyen részese a kampánynak és az eredményhirdetés után is maradjunk meg egy közösség. Utána szerveztünk is egy bulit a kampányunkkal még év vége előtt, mert az volt az utolsó esély, hogy azzal a csapattal ilyen formában tudjanak találkozni, mert aztán szóbeli érettségi, év vége, mi meg megyünk egyetemre.”
Szikora Balázs: “Mi nem csak a kampányhét idejére szerettünk volna kellemes pillanatokat intézni a diáktársaknak. Szeretnénk, hogy hosszú-hosszú ideig emlékezzenek ránk!”
Borítókép: Facebook