A világ legérdekesebb képződményei közé tartoznak a kék lyukak. A Bahamákon már régóta tanulmányozzák is őket, remélve, hogy többet elárulnak a Föld történetéről.
Hogy is néznek ki? A magasból csak annyit látunk, hogy egy körben a víz színe a középpont felé egyre sötétül, ami semmi extra.
Azonban ezek a foltok lefelé folytatódnak és kiterjedt barlangrendszereket kötnek össze! Elképesztően izgalmas, ugyanakkor félelmetes. Ezek a járatok az időszakos vízzel való telítődés folyományaként csiszolódtak mai formájukra. Sok legenda is fűződik hozzájuk, min például a Lusca története. A hiedelem szerint a félig cápa, félig polip szörny a kék lyukakban tanyázik. Amikor éhes, hosszú karjaival húzza be táplálékát, ha jóllakott, a maradékot egyszerűen kilökdösi barlangjából. A helyiek ezzel a történettel magyarázták a kék lyukakra jellemző ijesztő jelenséget. Természetesen van rá tudományos magyarázat is. 🙂
Dagály idején, az Andros sziget partjait övező korallzátonyon belül is emelkedni kezd a víz szintje, a lyukakban pedig elkezd keringeni a víz egy tölcsért alkotva, mint egy víz alatti tornádó, és elnyel mindent, ami arra sodródik. Apály idején pedig a folyamat megfordul, és kis gomba formájú szökőkút formájában nyomja ki magából a vizet. Ebben az időszakban a búvárok sem merülnek.
Nagyon sok merülési tapasztalat kell ahhoz, hogy valaki ezekbe a barlangrendszerekbe merészkedjen. Ott bent könnyű elveszíteni a tér is idő érzéket, ezért többen merülnek, és jelölik az útvonalukat, általában kifeszített, speciális anyagból készült kötéllel.
Érdemes is alámerülni és tanulmányozni a barlangokat, mert az onnan vett mészkő mintákból már eddig is meghökkentő következtetéseket vontak le. A különböző réteget elemezve arra az eredményre jutottak, hogy az egyes jégkorszakokat óriási homokviharok előzik meg. Azonban a mintában talált réteg a Szahara sivatag homokjából származott! Tényleg óriási viharok kellhettek ahhoz, hogy ilyen távolságra is elkerüljön a homok. Ez nem jelenti feltétlenül, hogy mindig ilyen szabályszerűségek szerint történik bármi is, azonban elgondolkodtató információ az, hogy az utóbbi időben megtöbbszöröződött a homokviharok száma a Szaharában…
#1
#2
#3
#4
kép: erdekesvilag.hu, nationalgeographic.com, vizpartifejlesztesek.blog.hu, philipcaruso-story.com