Múltunk és történelmünk – Háború az Egri várnál

Rovat

Megosztás

Legtöbbször, amikor meghallom az Egri csillagok nevét, rögtön az a 600 oldal jut eszembe, amit a könyv belseje tartalmaz – úgy sejtem ezzel nem vagyok egyedül. Hidegrázó terjedelemnek tűnik ennyi lapszám egy kötelező olvasmánynál, hiába lehet érdekes a története. Nem véletlen, hogy vannak, akik hamarabb nézik meg a filmet, mintsem hogy neki kezdjenek az olvasmánynak. A történetet azonban sokkal érdekesebbé teheti az, ha nem csak filmet nézzük meg, de akár el is látogatunk a forgatás helyszínére.

Az eredeti egri vár – ahol az 1552-es ostrom is zajlott – mily meglepő, de Egerben található. Az 1960-as években azonban létrehozták ennek a jóval kisebb, de egészen élethű másolatát, méghozzá a Pilisben.

A Nagy-Kevély délnyugati lejtőjén, és a Pilisborosjenő határában fekvő építményhez nem is olyan hosszú a túra. Lent a hegy lábánál már kocsik parkolnak, és kedves eladók árulják a finom vattacukrot hangulatos kis bódéból.

Kényelmes tempóban is egész hamar meglehet érkezni a várhoz – hozzáteszem nem feltétlenül akkor, ha az ember egy hiperaktív kutyával indul útnak, mert akkor abból minden lesz csak kényelmes tempó nem, de legalább a napi edzés garantált. 😀

A kalandozás adott, hiszen több rejtett kis ösvény közül is meg lehet közelíteni a várromot. Mi inkább egy kisebb kerülővel kezdtük az utunkat, így jutottunk el a Teve-sziklához és az Országos Kéktúra útvonalhoz. Mi persze most nem terveztünk végighaladni Magyarország északi tájain, de cserébe megcsodáltuk a 220 millió éves sziklákat, amelyeket valaha még tenger borított.

A kilátás csodálatos és a természet csendje is lelket melengető. A turisták körében, úgy tűnik, hogy nagyon népszerű helynek számít ez a kiránduló szakasz.

A várhoz érve piknikező, és a fűben kiterülő turistákkal találkozhatunk, akik élvezik a tájat és a nap melegét. Azokat, akik mégis elfáradtak volna a kirándulásban, egy lovas szekér viszi le a várból. 🙂

Érdekesség, hogy miután a forgatás alatt leégett a fából készült vár egy része, rögtön újra is építették azt, majd évek után felújították a magára hagyott építményt. Ki tudja, talán, ha az évek során nem fordítottak volna ennyi figyelmet erre a helyre, ma már nem is lenne ekkora látogatottsága a pilisborosjenői Egri várnak.

 

Egri vár
Te már jártál a pilisborosjenői Egri várnál?

 

Fotók: L.V.

 

Ha végeztél a cikkel, nézz bele legújabb epizódunkba!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Kövess minket!

75,534RajongóLike
173,768KövetőKövess be
143,000KövetőKövess be
347,000FeliratkozóFeliratkozás

Legfrissebb

Insta