Amennyiben úgy gondolod a „Hogyan oszd be a pénzed” sztoriról olvasol, tévedsz. A következőkben felvázoljuk neked, hol adj borravalót, és hol nem muszáj udvariaskodni.
Taxi
– Szegény taxis, adni kell neki borravalót, mert hát milyen rendes, hogy elvitt – gondolja a naív éned.
Régebben valóban ciki volt, ha nem adsz legalább 10% borravalót a sofőrnek, de azóta egy apró változás történt. A taxis tarifa emelkedett 2013. szeptember 1-től, amiről ITT olvashatsz. Erről természetesen nem a taxisok tehetnek, viszont ők isszák meg a levét, hiszen az utasforgalmuk is csökkent. Mindenesetre kétszer gondold meg, mennyi jattot adsz, főképp a kellemetlen kerülőutak után.
Csomagos fiú / Londiner
Felrohan a csomagoddal az emeleti szobádba… Nem a két szép szemedért. Annyit adj neki, amennyit gondolsz..
Pizzafutár
Ácsorog a kapu előtt fagyban, vagy 40 fokban, amíg te magadra kapod a köntöst és kikecmeregsz. 100%-ban megérdemli. Kivétel tárgyát képezi a 3 órás késéssel érkező pizza. Természetesen előfordulhat, hogy nem a futár hibája, de ő mégis a céget képviseli, és te maga a házhozszállítást köszönöd meg a borravalóval. Ebben az esetben, ha elment a kedved az általános udvariaskodástól, nézd el magadnak.
Fesztiválok forgatagában, amikor már mindegy
– Jaj, berúgtam és a szállás is messze van. Beülök egy triciklis taxiba. Á mégsem, az is messze van, itt van egy előttem. Jó estét, akarom mondani jó reggelt kívánok! Az xy utcába szeretnék menni – fejted ki lelkesen.
Miután elmesélted a fél életed gyros evés közben a taxiban, megérkeztetek.
– 5000 Ft lesz kérem – mondja a taxis.
Nem igazán érted, hogy miért ennyi az annyi, attól függetlenül, hogy nem figyelted, hogy mekkora kerülővel mentetek, kicsit le vagy döbbenve.
Na, ez az a pont, amikor tulajdonképpen már nem a borravaló az első gondolatod a pénztárcád guberálásakor. Itt már arra gondolsz, hogy egyátalán benne van ez a pénzmennyiség a szütyődben.
Vannak opciók :D: amikor egy fesztiválon ülsz be egy taxiba, számíthatsz drágább tarifára, attól függetlenül, hogy 2013 szeptember 1-től „elvileg” egységes. Minden esetben érdemes megkérdezni mielőtt kényelembe helyezed magad, hogy mennyiért visz el, főképp, ha egy ittas külföldi turista vagy.
En el restaurante – Étteremben
Na, ez az a hely, ahol fizetéskor a köztudatban illetlenségnek számít cserbenhagyni a borravalóra váró pincért. Fillérre annyit adni, amennyi a számlán van tényleg ciki. KIVÉTEL, mikor a szervírozás díját is beleszámolják a számlába, mert hogy van ilyen.
Ruhatár
Necces téma. Mikor látod, hogy fiatal lányok ruhatáraznak pl.: egy színházban, a lányoknak nagy valószínűséggel egy hostess cég a munkáltatója. Itt általában nem tarthatják meg a borravalót, és nem is oszthatják szét maguk között.
Amerika
A New York-i vendéglátás például kifejezetten a borravalókból éli mindennapjait, és sokszor érezheti úgy a turista, hogy a zsebéből is kiszedik a pénzt. Ha elfeledkeznél a jattról, könnyen előfordulhat, hogy durva megjegyzésekkel illetnek, mivel az összes pultosnak és pincérnek a borravalóra épül a bérezése. Az alapra szabott szervizdíjról már nem is beszélve…
A döntés a pénztárcádban van. 😀
Fotó: taxi-massingy.fr, check.blog.hu, maszol.ro