Az újévi fogyókúrás fogadalmak már lecsengtek, de alig pár hét és a konditermek ismét megtelnek, mert tavasszal mindenkit elkap a „te-jó-ég-megint-bikini-szezon” láz. Ha még te is találsz magadon itt-ott a ledolgozatlan beigliből, akkor a szauna most igen jó barátod lesz, de jól vigyázz, önmagában nem sokat ér!
A fittness-wellness központokban jobbára kétféle szaunatípussal találkozhatunk: a finn (hagyományos) szaunával, valamint az infraszaunával. Sőt, én sokszor találkoztam már a szauna és a tus között szaladgáló lányokkal, akik ezzel a vehemenciával akár 40-50 perceket is a forróságban töltenek. Mellettünk pedig a kicsit hozzáértőbb negyedórázók temetik arcukat a tenyerükbe, és ily pózban várják, mi sül ki e lánykákból. Valószínűleg nem a pecsenyezsír. De kezdjük az elején.
1. szabály: Eddz!
Igen, igen, tudom. Már megint beígértem a könnyű fogyást, aztán kiderül, hogy mégiscsak dolgozni kell érte. Ez már csak ilyen. Mondok durvábbat is: csirke-rizs. A lényeg, hogy eddz, amennyit jól esik, oda, ahova jól esik, és utána vedd utadba a szaunát.
2.szabály: Egyél-igyál
Edzés előtt szénhidrát, hogy legyen energiád, edzés után pedig fehérje, hogy szép muszklis legyél. Célszerű a fehérjét közvetlen az edzés vége és a szaunázás kezdete közé iktatni, mert így, amíg élvezed az újbóli izzadást, a fehérjének van ideje felszívódni, és egyenesen oda jutni, ahol szükség van rá: az izmaidhoz. A folyadékveszteség pótlásáról szaunázás előtt és után is gondoskodj, közben azonban inkább ne igyál, különben a méreganyagok helyett csak az elfogyasztott vizet izzadod ki.
Fanni cikkében olvashatsz a büntetlen bűnözésről is, ugyanis összeszedte neked azokat az ételeket, amelyeket bátran ehetsz nap mint nap.
3.szabály: Tarts szünetet!
A hozzáértők úgy tartják, edzés után érdemes, sőt kell is fél-egy órát várni, mielőtt gőzölni kezdenél. Én ezt az időt simán kitöltöm öltözéssel, zuhannyal, fehérjézéssel. A lényeg, hogy a szervezetednek és leginkább a szívednek legyen ideje visszaállni a normális kerékvágásba, és ne 140-es pulzussal vágódj be a kabinba. A szaunázás ugyanis legalább annyira megterhelő edzés a szívednek, mint a vádlidnak egy jó futás. Szóval csak keep calm!
4. szabály: 8-12 perc, nem több!
Ez az időegység a finn szaunára értendő. A 80-100 fokos kabin forró levegője hamar átjárja a tüdőd, a sejtjeid – elkezd dolgozni a szervezeted. Méghozzá elég intenzíven, ezért nagyon fontos betartani ezt az időintervallumot. A szeánszot 2-3-szor ismételd, közte negyedórás pihenőkkel. Így elkerülöd a rosszullétet, a szíved túlterhelését és a lesújtó pillantásokat is… Ha készen vagy a harmadik körrel, búcsúpihenővel nyugtázd az edzésed.
Az infraszauna már más tészta. Itt az alacsonyabb hőfoknak köszönhetően, akár 30-40 percet is ücsöröghetsz. Ülj úgy, hogy az infravörös sugarak mindenhol egyenletesen érjenek, és igyekezz ne sokat ficánkolni. Az infraszauna „száraz szauna” a finnhez képest, így amikor először igénybevettem egyszerűen nem hittem el, hogy az a három liter folyadék valóban belőlem távozik, és nem csupán a lecsapódó párát látom csillogni a bőrömön. De nem ám! Az infrasugarak különlegessége, hogy a legmélyebb bőrrétegekig hatolnak, és ott fejtik is méregtelenítő hatásukat. Nem is gondolnád, mennyi méreg távozik az infrában töltött percek alatt! És azt sem, mennyi kalóriát égethetsz el. Na, jó, megsúgom: 40 perc alatt 500-800-at!
5. szabály: Zuhany és pihenő
Amint kijössz a szaunából, első utad a zuhanyhoz vezessen. Az hiányzik még, hogy a végre kiizzadott méreganyagok újból beszívódjanak a bőrödbe! Egy jó hideg zuhany lemossa, amit le kell, összehúzza a kitárult pórusokat és még dob egyet a vérkeringéseden. Ezután foglald el a legszimpatikusabb relax fotelt, és helyezd kényelembe magad. Lazíts, és gondolatban veregesd hátba magad, milyen sokat tettél ma is az egészségedért. Na meg a bikinidért.
Fotók: memecenter.com, huffingtonpost.com, pinterest.com