15évvel ezelőtt rengeteg mérgező anyag került az egyik legnagyobb folyónkba. A 2000. január 31-én történt cián katasztrófa teljesen felborította a folyó ökoszisztémáját. Még abban az évben a Tisza Élővilágának Emléknapjává nyilvánította február 1-t az Országgyűlés, azóta minden évben az akkor történtekre emlékezik az ország.
Tudtad?
A katasztrófát egy bánya cianiddal és nehézfémekkel teli tározójának átszakadt gátja okozta, amelynek következtében körülbelül 100 köbméter ciánszennyezett hordalék került a Szamos és a Tisza vizébe.
A cián azonnal kifejti mérgező hatását minden élőlényre. Meggátolja a sejtek légzését, aminek következtében elpusztultak a planktonok és körülbelül 1240 tonna hal is.
Az élővilág azóta helyreállította magát, amire remek bizonyíték az évente egy napig élő kis tiszavirág. Repülésük az egyik legszebb és legkülönlegesebb rovarjelenség a világon. 3-4 év alatt a folyó vízi élővilágának 95 százaléka ismét megjelent a Tiszában és a Szamosban.
A természet erejére csodálatos példa ez a gyors regenerálódás, de vannak, akik szerint nem szabad megnyugodnunk, hiszen továbbra is folynak olyan bányász tevékenységek a környező országokban, amelyek hasonló veszéllyel fenyegetik a folyók élővilágát. A cianidos bányászatot is művelik még a Kárpát-medencében is, így továbbra is fennáll a szennyezés veszélye.
Vízre mindenkinek szüksége van, nélküle nem létezik élet, ezért a cián szennyezés 15. évfordulóján fontos átgondolni, hogy miért is fontos megőrizni a folyók és a vizek élővilágát. Február 2-án, a Vizes élőhelyek világnapján is erre ösztönöz mindenkit a világ. A WWF és a Coca-Cola Alapítvány pedig a vizes élőhelyek ökoszisztémájának helyreállítását kezdte meg nemrég Európa 6 országában, köztük Magyarországon is.
Fotók: greenfo, utazas.sk