Sokszor megfordulnak a kezünkben, mégis keveset tudunk róluk. Vajon kik és mik vannak a bankjegyeinken?
A megújított forint bankjegyek megjelenése tükrözi azokat a megőrizni kívánt értékeket, amelyeket a magyar bankjegyek évtizedes grafikai tradíciói, az igényesen megrajzolt portrék és a hátoldali képek jelentenek – írja a Magyar Nemzeti Bank.
LÁSSUK! A pénzemberek és hátoldalaik
500.-
II. Rákóczi Ferenc és a sárospataki vár van a két oldalán a legkisebb címletű papírpénzünknek.
1000.-
Mátyás király portréja látható az előoldalán a bankjegynek, míg a hátoldalán a Hercules kutat csodálhatjuk meg, ami a visegrádi reneszánsz palota részlete.
2.000.-
Bethlen Gábor, az 1600-as évek magyar királya – illetve a másik oldalán tudósai körében látható – a kétezer forintos bankjegyen.
5.000.-
Az ötezres bankjegyen Gróf Széchenyi István és a nagycenki kastély látható.
10.000.-
A tízezresen Szent István királyunk portréja van, akit Esztergomban koronáztak királlyá, éppen ezért a hátoldalán ennek a városnak a látképe található.
20.000.-
A húszezres egyik oldalán Deák Ferenc van, aki az 1800-as években volt igazságügy-miniszter, a másik oldalon pedig a régi pesti képviselőház, ami ugyanebben az évszázadban volt használatban.
TUDTAD?
A bankjegyek gyapotból készülnek, így tudják megakadályozni azt, hogy kézről kézre járva és gyűrve is felismerhetetlenné váljanak. A forgalomban lévő bankjegysorozat grafikai tervét Pálinkás György grafikusművész készítette.
A bankjegyek a hamisítás elleni védelem biztosítása érdekében több biztonsági elemet is tartalmaznak. Ezek között vannak szabad szemmel láthatók, és olyanok is, melyek speciális segédeszköz alkalmazásával azonosíthatók. A bankjegyek tartalmaznak olyan hasonló megjelenésű biztonsági elemeket, amelyek minden címleten megtalálhatóak és olyanokat is, amelyek csak egyes címleteken kerültek alkalmazásra.