Ahol pezseg az élet…vagy mégsem? Szénsavas vizű tó Afrikában

Rovat

Megosztás

Bubisat vagy menteset? A szénsavas vagy szén-dioxiddal dúsított víz közkedvelt és közismert eleme a világ üdítőválasztékának. Milyen volna, ha természetes buborékos víz forrásokból kortyolhatnánk nap mint nap? Kelet-Afrika lakói egy szénsavas vizű tavat tudhatnak magukénak, de jobban teszik ha nem isznak belőle…

A több, mint 2 kilométer hosszú és 1,2 kilométer széles tó Kamerun nyugati részén terül el egy, még működésben lévő vulkán kürtőjében fortyog. A 200 méter mély Nyos-tó ugyanis 90 millió tonna szén-dioxidot tartalmaz, igaz a mélyebb, hidegebb rétegeiben gyűlnek össze a buborékok. A különös tó mélyről jövő pezsgésének hátterében nem is annyira különös ok áll, ugyanis a vulkán magmakamrájában még ki nem aludt láva adja a szén-dioxid utánpótlást, ami a tófenék repedésein keresztül szivárog a vízbe.

Ez a fajta szén-dioxid azonban nem kellemetlen puffadást okoz, mint amikor túl sok bubis vizet iszol, hanem egyenesen halálos veszélyt jelent az emberre. 1986-ban vérfagyasztó események igazolták a tó halálos erejét. Ekkor történt, hogy a tó fenékről nagyobb méretű szén-dioxid buborék szabadult fel, a belsejében 1,6 millió tonna gázzal és rátelepedett a tó környékére. A szén-dioxid gáz halmazállapotú anyag, ami nagy mennyiségben belélegezve halálos az emberre nézve. Ez alól a tó környéke sem volt kivétel és a gázbuborék 15 kilométeres körzetben elpusztított mindent és mindenkit, több ezer embert és állatot.

A Nyos-tó már nem jelent veszélyt a környéken lakókra, mert azóta egy speciális csőrendszer segítségével oldották meg a gázok folyamatos felszínre jutását, tehát újabb gázkitöréstől nem kell tartani, de sosem árt az óvatosság.

Olvass még!

Szénsavas vizű tó
Megnéznéd Afrikát?

Képek: yaounde

Ha végeztél a cikkel, nézz bele legújabb epizódunkba!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Kövess minket!

75,534RajongóLike
173,768KövetőKövess be
143,000KövetőKövess be
347,000FeliratkozóFeliratkozás

Legfrissebb

Insta