Ha a memoár megelevenedik

Rovat

Megosztás

Dénes József “Dönci” a magyar underground egyik meghatározó gitárosa volt. Emellett apa és férj is. A Gödör Klubban – Dönci egykori törzshelyén – megrendezett jótékonysági koncert és könyvbemutató is ezek előtt a szerepek előtt tisztelgett.

A zenész memoárjának, a Szökésben című könyvnek a bemutatása után Dönci gyermekei és barátai, zenésztársai álltak színpadra, a koncert bevételét pedig a családnak ajánlották fel.

Dönci könyvbemutató koncert, Gödör Klub, 2017. február 5.

Szökésben című könyv, Dönci memoárja 2016 nyarán jelent meg. Vass Norbert szerkesztővel Legát Tibor beszélgetett, aki kiemelte, hogy Vass lelkesedése volt a motorja a könyv megjelenésének. Dönci 2005-ben fejezte be írását, próbálta megfuttatni a kéziratot több kiadónál, azonban az anyag hossza miatt senki nem vállalkozott arra, hogy megszerkessze azt.

2008-ban, a zenész halálakor ugyan néhány részlet megjelent a Literán, de a kötet egésze mégis feledésbe merült. Egészen 2014-ig, amikor is eljutott Vasshoz a kézirat, éppen Legáttól. A memoár ötlete teljesen beleillett az ebben az évben indult, a Cseh Tamás Program Magyar Könnyűzenei Örökség Megőrzését Támogató Alprogramjának profiljába. Az anyagról időközben kiderült, hogy számos postaládában landolt már, sok ember ismerte informálisan a szöveget. Mivel Dönci nagyon sok nevet említett a könyvben – hiszen saját életét írta meg, azokat is belevéve a történetbe, akik végigkísérték sorsát –, sok kiadót megrémisztett az esetleges pereskedés. Ezt a kérdést Vassék úgy oldották meg, hogy jogászhoz fordultak a necces kérdésekben, aki azt javasolta, hogy keressék fel a szereplőket, hogy rábólintanak-e arra, hogy megjelenjen a róluk szóló rész. Szerencsére a fogadtatás pozitív volt, még akkor is, amikor ez nem lett volna egyértelmű: például Pajor Tamás esetében, akivel együtt Dönci anno csatlakozott a Hit Gyülekezetéhez.

Legát szerint a kötet három fontos időszakra reflektál: a korai hetvenes évekre; a nyolcvanas évekre, ahol Dönci sztárrá vált az Európa Kiadó és a Balaton révén; illetve a rendszerváltás időszakára, amit Dönci számára a Hit Gyülekezete fémjelzett. Vass kiemelte, hogy Dönci végtelenül realista módon emlékezett vissza ezekre az időkre. Mindig az adott korban betöltött pozíciójából írt: kezdő zenészként, majd az Európa Kiadó sikeres tagjaként, végül pedig a hitgyülekezet szerveződő zenekarának leendő gitárosaként. Legát hozzátette, hogy a Hit Gyülekezetéről szóló részekben olyan képet kaphatunk annak működéséről, amihez talán “hivatalosan” nem férhetnénk hozzá. Vass egyeztetett is ezzel kapcsolatban Pajor Tamással, aki csak annyit kért, hogy a kötet térjen ki Dönci úgynevezett “második megtérésére”, amely egy kisebb egyházhoz köthető – ez meg is történt, Legát Tibor utószavának formájában.

A felsorolt szerepekhez képest a memoáríró teljesen új pozíció volt Döncinek. A kötetnek az is volt a tétje, hogy az élete végéhez közeledő ember meg tudja-e fogni azt a kort, amiben működött, alkotott, hibázott – hiszen erről is őszintén beszélt a zenész a könyv lapjain. Annak ellenére, hogy Döncinek korábban nem voltak prózaírói törekvései, nagyon finom megfigyeléseket tudott tenni az őt körülvevő világról és a zenéről.

Arra a kérdésre válaszolva, hogy mennyire volt nyomdakész a szöveg, Vass elmondta, hogy volt szükség stiláris javításokra, azonban a kötetben egyértelműen kirajzolódott a címbe is beemelt szökés motívuma. Hozzátette, hogy abban reménykedik, hogy a nagy történet, amit Dönci el akart mondani magáról, kiolvasható a könyvből.

Az est folytatásaként Dönci gyermekei – Ármin, Benjámin és Dávid – álltak színpadra, Horváth Gáborral és Sólyom Tiborral kiegészülve. Beni igazi rocker módjára irányította a tömeget, míg Dávid a dobokat püfölte, Ármin pedig a gitáron virtuózkodott. A későbbiekben Ármin saját zenekara, és Dönci egykori barátai, zenésztársai álltak a színpadra. Többek között Gerencsér Károly, Kozma György és Bujdosó János, de a Lidérc és Frenk is zenélt Dönci tiszteletére. Ahogy Vass a beszélgetésben elmondta, mintha az est folyamán maga a Szökésben elevenedett volna meg: köztünk jártak azok, akikről Dönci a memoárjában írt. Egy valaki hiányzott csak: ő. De a közös beszélgetéssel és zenéléssel meg tudták idézni a szellemét.

A cikk a Nemzeti Kulturális Alap Cseh Tamás Programjának támogatásával készült.

NKA_logo_2012

cstp-logo-web-small

Ha végeztél a cikkel, nézz bele legújabb epizódunkba!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Kövess minket!

75,534RajongóLike
173,768KövetőKövess be
143,000KövetőKövess be
347,000FeliratkozóFeliratkozás

Legfrissebb

Insta