Rossz kedved van? Ne pánikolj, igyál egy csésze teát!

Rovat

Megosztás

Thaiföldön egymást ölelgetik az emberek egy baleset után, Németországban minden zavar nélkül meztelenkednek a szaunákban, Amerikában pedig szinte már kötelező a borravaló. Dr. Kiss Róbert Richard, a Juventus RadioTours műsorvezetője ezúttal a nagyvilág furcsa szokásairól mesélt a hallgatóknak.

Pár évvel ezelőtt még a Dózsa György út közelében volt szemtanúja egy balesetnek a műsorvezető. Két kocsi összekoccant, majd a sofőrök kiszálltak az autóból és heves vitát követve elkezdték egymást péppé verni. Mire a tömeg közbeszólt volna már jöttek is a rendőrök. Thaiföldön ezzel szemben, ha baleset történik, az emberek első reakciója az, hogy felmérik az állapotukat, megkérdezik egymástól, hogy épségben vannak-e, majd megölelik egymást. Ez máris szebb szokásnak hangzik. A műsorvezető elmondása szerint Thaiföldön azért is kezelik máshogy ezeket a szituációkat, mert ott gyakoribbak a balesetek, így nagyon tudnak örülni, ha sérülés nélkül úsznak meg egy ütközést.

tumblr_n08zvea8WB1r1n4hto2_250

Köztudott, hogy a magyarok kissé szemérmetesek, ha wellnessezésről van szó. Magyarországon még a szaunába is fürdőruhába mennek be az emberek, míg például Németországban teljesen természetes, ha valaki csupaszra vetkőzik, hiszen szaunázni eredetileg úgy szokás. Japánban viszont egy teljes “rituálét” szentelnek a fürdőzésre. Erről korábbi cikkünkben ITT olvashattatok.

Idehaza a borravalóval is finomabban bánnak a magyarok, míg Amerikában van olyan automata gép, ami rögtön felajánlja a lehetőséget, hogy hány százalékos jattot szeretnénk adni a szolgáltatásokért. A legalsó árkategória általában a 10%. Nem csak Amerikában van ez így, de például Egyiptomban is hasonlóan működnek a dolgok, ahol már az is előfordult, hogy addig nem szállt fel egy repülő, amíg baksist nem adtak az alkalmazottaknak. Japán kivétel ez alól, hiszen ott nem fogadnak el borravalót.

tumblr_mlsvek8mFo1s9j8ldo1_500

A legtöbb köszönésnek és gesztusnak is más-más jelentése lehet. Albániában és Indonéziában pofátlanságnak számít, ha valaki a bal kezét nyújtja köszönésnél. Főleg, hogy egyes vallásoknál – mint például amilyen a hinducsakis higiéniai műveletre használják a bal kezüket. Az araboknál azonban semmi meglepő nincs abban, ha azonos neműek kéz a kézben sétálnak. Ez náluk az egyenrangúságot jelenti. Sőt, még a csók sem ritka ilyen esetben. Néhány helyen pedig a mosolygás egyszerű megszokáson és jó modoron alapszik. Utóbbinál nem ritka, hogy még egy rossz hír hallatán is mosolyognak, de náluk ez teljesen természetes.

Rengeteg babona él a különböző kultúrákban. A kínaiak nem érintik meg mások fejét, hogy ezzel tiszteljék meg az ott lakozó szellemet, valamint a keleti országokra jellemző, hogy kerülik a 4-es számot, mondván az balszerencsét jelent, hiszen kiejtve hasonlít a “halál” szavukra.

Távol-Keleten ráadásul zsebkendőt sem szokás használni. Inkább felszívják a váladékot, mert egyesek szerint gusztustalan, ha piszkos papírzsebkendőt hordanak az emberek a zsebükben.

 

giphy

Az ajándékozásnak is lehetnek különböző módjai. Keleten nem szokás felbontani az ajándékot rögtön azután, hogy megkapták. Más országokban viszont, ha édességet vagy más finomságot visznek vendégségbe, a házigazda a megmaradt ételt visszaadja annak, aki hozta, mondván, hogy az az ő tulajdona. Ha pedig már vendégség akkor, Spanyolországban illendő a késés, Japánban viszont megengedhetetlen, Angliában pedig mindenre megoldás a tea. Jelmondatuk: „Don’t panic, have a cup of tea!” („Ne pánikolj, igyál egy csésze teát!”).

 

Hallgasd te is a Juventus RadioTours műsorát a 103,9 MHz-es frekvencián, kedd este 19:00 órától, Dr. Kiss Róbert Richard műsorvezetésével! 🙂

Fotók: 41.media.tumblr.com, 31.media.tumblr.com, media.giphy.com

Ha végeztél a cikkel, nézz bele legújabb epizódunkba!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Kövess minket!

75,534RajongóLike
173,768KövetőKövess be
143,000KövetőKövess be
347,000FeliratkozóFeliratkozás

Legfrissebb

Insta