Emlékeztek arra a filmre, amiben egy srác, egy csótány alakú, napenergiával működő járgánnyal indul egy versenyen? Elég nagy dolognak számított néhány éve, pedig azóta már nem csak autókat hajt a nap, hanem szinte mindent. Rengeteg házon vannak már napelemek, és, aki teheti igyekszik kihasználni a technika ezen vívmányát, hiszen több szempontból is egyszerűbb vele az élet. A háztetőn is menő a napelem, de mit szólnál, ha felülhetnél egy ilyen repülőre, és gond nélkül megkerülhetnéd vele a Földet?
Márciusban fejezte be útját, a kizárólag napenergiával működő Solar Impulse 2 (SI2) repülőgép. A gép együléses, karbonszálas szárnyainak fesztávolsága 72 méter, vagyis több, mint egy Boeing 747-esé, ám súlya csak 2300 kilogramm. Nem kell félni, hogy, ha elbújik a nap, akkor lezuhan, ugyanis 17 248 napcellájának köszönhetően akár öt napot és öt éjszakát is képes egyfolytában a levegőben tölteni.
A gép több szakaszban, több pilótával tette meg az utat a világ körül, amelynek második szakasza 1465 kilométer volt. Ezt a hosszú utat 16 óra alatt sikerült átrepülnie a repülőnek. Kizárólag napenergiát használó repülőgép eddig még soha nem tett meg ekkora utat, ráadásul több órával naplemente után sikerült leszállnia az indiai Ahmadábádban, ahol a második szakasz véget ért, és ahol a gép egy részét gyártották.
Indiában, ebben a városban működik a legtöbb napkollektor, és a vezetőség igyekszik, ahol csak lehet, hasznosítani a megújuló energiaforrásokat, így a repülőgép tökéletes népszerűsítése lett a napenergiának is.
A második szakaszon a gép pilótája Bertrand Piccarrd volt, az az 57 éves pszichiáter és extrémsportoló, aki 1999-ben már megkerülte a Földet egy hőlégballonnal. Úgy látszik az extrém életmódból a mai napig nem lett elege, hiszen ez a repülőgép projekt is neki köszönhető.
Fotók: brusselseconomic.com, greenoptimistic.com,techdrive.co