Fővárosunk a Rock és az alternatív zene bölcsője

Rovat

Megosztás

„Budapest, a magyar BEAT, ROCK és ALTERNATÍV zene bölcsője”, tapasztalhatják meg azok a zeneszerető érdeklődők, akik jegyet váltanak a Cityrama Utazási Iroda Rock City Tour autóbuszos zenetörténeti élménytúrájára.

Szeptembertől Rock City Tour címen magyarul, a belföldi közönségnek is szervez már programot a Cityrama Utazási Iroda. Az elsősorban külföldiek beutaztatására szakosodott utazásszervező a magyar közönséget szólítja meg a XX. század második felének hazai rocktörténelmét bemutató programjával. A zenés, gitáros rocktörténeti városnézés Angyalföld peremétől indul, majd 3,5 órán keresztül Budapest rocktörténelmi szempontból legendás helyeit érinti, s mutatja be azokat. Aki elszánja magát a különleges utazásra, zenei gyorstalpaló tanfolyamon érezheti magát Gencsi Attila idegenvezető egyedi, zenei ismeretterjesztő előadásának köszönhetően.


A Rock City Tour sajtóbejárásán a startpisztoly a József Attila Színház előtti parkolóban dördült el, innen gurult ki a Rock City Tour autóbusza, hogy a startot követően eljussunk a túra első állomásához, az angyalföldi gitárgéniusz, Radics Béla egykori lakóházához, ahol fejet hajtottunk gitártudása és életnagyságú szobra előtt. Ahánytatott sorsú gitáros többek között a Sakk-Matt, a Tűzkerék, a Taurus, az Aligátor együttesek gitárosa is volt, akit magyar ”gitárkirályként” is szoktak emlegetni. A Zöld csillag című Radics Béla dallal gurult tovább buszunk az Angyalföld második állomásához, a korrajz értékű hangszerek, viseletek, dokumentumok, izgalmas zenekari történetek emberi sorsok és remekművek tárházához, a Rockmúzeumhoz, ahol Zselencz László (Zsöci), az Edda Művek basszusgitárosa vezetett minket körbe.

A legendás basszusgitáros a magyar zenészek hangszereit mutatta be, s mesélt személyes sztorikat a pályájáról, illetve tőle tudtuk meg, hogy a múzeum Nemes László termében a PeCSa egykori színpadjának egy darabja be van építve a jelenlegi
színpadtestbe, és a Városliget egykori koncerthelyszínének egyik ajtaját is átmentették a múzeumba.

Takáts Tamás, Fenyő Miklós, és még sok más angyalföldi zenész kerületének a Csókkirály című Hungária slágerrel intettünk búcsút, majd a budai oldalon az egykori Budai Ifjúsági Parkban, a mai Várkert Bazárban folytattuk zenei túránkat, amely 1961 és 1984 között számos zenei rendezvénynek adott otthont. A szocializmusban a park szigorú szabályok szerint működött, akik nem vették magukra a protokoll által előírt öltözéket, azok kívül rekedtek az Ifiparkból, és a huligánnak minősített fiatalokból alakult az úgynevezett Nagyfa galeri, akik a park közelében egy hatalmas fa
ágain csücsülve és kapaszkodva hallgatták a zenét, és a hatalom hamar ellenséget kreált belőlük.

A korszak Támogatott, Tűrt és Tiltott zenekarairól is mesélt Gencsi Attila, akivel az Ifiparkból a kultikus, a sok évtizedes rock és pop koncert hagyományokkal rendelkező Tabánba vezetett utunk, a Gellért- hegy és a Várhegy közötti dombos területre. A magyar Woodstocknak is nevezett Tabán első koncertjét a Mini és Radics Béla zenekara nyitotta meg, később pedig a supergroup, az LGT koncertezett sokat itt a hegyoldalban, akik legtöbbször a Gyere, gyere ki a hegyoldalba című dallal indították koncertjeiket. Gencsi Attila stílusosan a Neked írom a dalt című LGT sláger eléneklésével tisztelgett a tabáni koncertek előtt.


Presszók, kocsmák, a Víziváros utcácskáinak hangulatát megragadó közérzeti előadó, Cseh Tamás Gellért téri szobrához vezetett utolsó állomásunk, ahol a túravezető ismét magához ragadta gitárját, hogy a dalszerző-énekes, Budapest című dalát adja elő a közönség támogatásával. A Rock City Tour egy egyedülálló budapesti zenei kirándulás, aminek szervezői legközelebb szeptember 18-án és 25-én várják a budapesti rocktörténelem iránt fogékony érdeklődőket, akik minden bizonnyal kalapot emelnek majd Gencsi Attila zenei műveltsége előtt, s együtt utaznak vele ezen a jól felépített, kellően szórakoztató zenetörténeti élménytúrán.

Mindig új és friss zenei hírek, kliptörténetek, melyeket naponta olvashatsz honlapunkon! Zenei rovatunk, és cikkjeink megvalósulását az NKA Hangfoglaló Könnyűzene Támogató Program Kollégiuma támogatta.

Ha végeztél a cikkel, nézz bele legújabb epizódunkba!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Kövess minket!

75,534RajongóLike
173,768KövetőKövess be
143,000KövetőKövess be
347,000FeliratkozóFeliratkozás

Legfrissebb

Insta