Miért mondunk igent, amikor valójában nemet szeretnénk?

Rovat

Megosztás

Nagyon akarja már a fiúd a szexet, te még nem, mégis megteszed? Nyűgös már az ötödik szavalóverseny, amire benevez az ofő, mégis vállalod? Neked is kell a jegyzeted a holnapi témazáróhoz, mégis kölcsönadod a barátnődnek? Miért?

Sokszor előfordul, hogy bár nem akarjuk teljesíteni a másik kérését, mégis (fogcsikorgatva) megtesszük. Pszichológusok gyerekkori beidegződéssel magyarázzák ezt: Sokszor intettek a felnőttek, hogy nem szabad nemet mondani, mert az tiszteletlenség. Emiatt könnyen alakulhat ki bennünk felnőttkori megfelelési kényszer.

Másik ok lehet még, ami miatt képtelenek vagyunk nemet mondani, az a konfliktuskerülés: Amikor akarunk vitába szállni a másikkal. Ezt okozhatja az önbizalomhiányunk (Jaj, nem fog szeretni, ha nem fekszem le vele.), illetve a másik agresszivitása (Megcsinálom, csak ne ordítozzon velem.).

Hogyan lehet a megfelelési kényszerről és a konfliktuskerülésről leszokni? Jó tudatosítani, hogy a nemet mondással még nem vagyunk rosszak. Sőt, minél jobban ismerjük magunkat és a korlátainkat, annál tudatosabban és bátrabban használjuk a nem szócskát.

Miért mondunk igent, amikor valójában nemet szeretnénk?
Hogyan mondasz nemet a tanárod szívességkérésére?

Ha végeztél a cikkel, nézz bele legújabb epizódunkba!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Kövess minket!

75,534RajongóLike
173,768KövetőKövess be
143,000KövetőKövess be
347,000FeliratkozóFeliratkozás

Legfrissebb

Insta